Lublin po raz kolejny bez rządowego wsparcia z RFIL. Do regionu trafiło 162,5 mln zł

Wizualizacja Dworca Metropolitalnego w Lublinie
Wizualizacja Dworca Metropolitalnego w Lublinie

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk krytykuje decyzję Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Lublin po raz kolejny nie otrzymał żadnego wsparcia. Do regionu trafiło łącznie 162,5 mln złotych.

Zero złotych dla Lublina

W środę poznaliśmy wyniki trzeciego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach naboru do podziału było 1,65 mld zł. W województwie lubelskim rządowe dofinansowanie zdobyło 106 projektów na kwotę 162,5 mln złotych.

Pieniądze przeznaczone zostaną na przedsięwzięcia związane m.in. przebudową dróg, modernizacją budynków, rozwojem infrastruktury ochrony zdrowia, oświatowej i socjalnej.

Najwyższą sumę otrzyma z tej puli miasto Chełm. 14,8 mln zł będzie tam przeznaczonych na zakup sprzętu dla miejskiej przychodni zdrowia (3 mln zł), poprawę efektywności energetycznej budynków komunalnych (7 mln zł) i przebudowę dróg (4,8 mln zł).

Natomiast rządowa pomoc ominęła szerokim łukiem stolicę Lubelszczyzny.

„Na liście projektów dofinansowanych w województwie lubelskim jest 106 pozycji. Próżno szukać wśród nich projektu zgłoszonego przez Lublin, a wnioskowaliśmy o dofinansowanie budowy nowego Dworca Metropolitalnego, inwestycji o znaczeniu istotnym nie tylko dla miasta, ale ważnej dla całego regionu” – napisał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

„Znowu rząd pominął większość największych polskich miast, w których partie koalicji rządowej od lat nie są w stanie wygrać wyborów samorządowych. Znów na liście projektów, które otrzymają pomoc finansową widzę w większości samorządy, w których rządzą politycy PiS” – nie przebierał w słowach prezydent Lublina.

„Widzę już w mediach społecznościowych, że posłowie PiS, którzy przed wyborami tak gorąco zabiegali o głosy mieszkańców Lublina, jako największego miasta w regionie cieszą się, że miliony od rządu właśnie trafiły gdzieś indziej. Powinno to dać mieszkańcom Lublina do myślenia” – dodał.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.