Lublin: Piotr Kowalczyk zatrzymany przez CBA. Chodzi o budowę wieżowca przy ul. Zana

Z archiwum prywatnego Piotra Kowalczyka

Agenci CBA zatrzymali we wtorek cztery osoby. Wśród nich jest Piotr Kowalczyk, były przewodniczący Rady Miasta Lublin. W zamian za „pomoc” w budowie wieżowca przy ul. Zana oczekiwali miliona złotych łapówki.

Przypomnijmy, że do zatrzymania doszło we wtorek. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali czterech mieszkańców Lublina. Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy wskazuje, że osoby te działały w porozumieniu i powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin.

Chodziło o pomoc w załatwieniu pozwolenia na budowę i pozostałych wymaganych zgód, które są potrzebne do wybudowania wieżowca przy ul. Zana w Lublinie. W zamian za pomoc zatrzymani oczekiwali 1 mln zł łapówki. Taka kwota została umieszczona w umowie, którą zamierzali podpisać.

We wtorek trzech z podejrzanych mężczyzn spotkało się po południu w celu podpisania umowy na wykonanie wszelkiej dokumentacji umożliwiającej przeprowadzenie inwestycji. Natomiast w kosztach umowy została ujęta wcześniej uzgodniona kwota korzyści majątkowej” – mówi Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA.

Czytaj więcej: Milion złotych łapówki za pozwolenie na budowę wieżowca przy ul. Zana

Wszyscy zostali zatrzymani przez agentów CBA w chwili podpisywania umowy. Czwarta osoba została zatrzymana w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że jednym z zatrzymanych jest były przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk. To jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

AKTUALIZACJA: Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla Piotra Kowalczyka i trzech wspólników zatrzymanych przez CBA

„Padłem ofiarą prowokacji”

W środę Piotr Kowalczyk za pośrednictwem swojego prawnika wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia, że padł ofiarą prowokacji ze strony agentów CBA. Prezentujemy pełną treść oświadczenia:

„Oświadczam, że w dniu 3.12.2019 r. około godziny 16:00 padłem ofiarą prowokacji wykonanej przez agentów CBA. Sytuacja ta miała miejsce w moim biurze w trakcie podpisywania umowy o wykonanie prac projektowych z inwestorem ze Słowacji, który okazał się być podstawionym agentem CBA.

Umowa, którą w dobrej wierze zawarłem z rzekomym słowackim inwestorem (agentem CBA) dotyczy przygotowania dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji znajdującej się przy ulicy Zana w Lublinie na prywatnym gruncie, dla którego od 2007 r. obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. We wspomnianej umowie, ani w żadnej innej formie, nie zobowiązałem się do czynności innych, niż wykonanie koncepcji architektonicznej, prac projektowych i dokumentacji prawnej niezbędnej do realizacji inwestycji. Podpisana przeze mnie umowa jest bezpośrednio związana z moją obecną działalnością zawodową – wspólnie z architektem prowadzę spółkę, w której jestem prawnikiem.

Zaistniała sytuacja jest absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania mojej osoby oraz rodziny. Będę walczył o moje dobre imię, prawdę i udowodnię przed niezawisłym sądem, że wczorajsze zdarzenie to bezprawny i haniebny atak. Dołożę wszelkich starań, aby w pełni wyjaśnić tę sytuację.

Piotr Kowalczyk”

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.