Lublin: Od 1 kwietnia darmowa komunikacja miejska dla kolejnej grupy pasażerów

DSC03086 min
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od 1 kwietnia wejdzie w życie zmiana przepisów przewozowych wprowadzona uchwałą rady miejskiej. Od tego dnia trolejbusy i autobusy będą darmowe dla kolejnej grupy pasażerów.

Na najbliższą sesję rady miasta (28 lutego) trafi projekt uchwały dotyczący rozszerzenia uprawnień do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Lublinie. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

„Tak, jak obiecywaliśmy w ubiegłym roku wprowadzimy bezpłatną komunikację dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Wcześniej ta ulga obowiązywała seniorów powyżej 70. roku życia” – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

I tak od 1 kwietnia 2019 za darmo autobusami i trolejbusami pojadą osoby, które ukończyły 65. rok życia. Darmowe przejazdy będą przysługiwały nie tylko mieszkańcom Lublina, ale wszystkim seniorom – niezależnie od miejsca zamieszkania. Żeby skorzystać z darmowej komunikacji trzeba mieć przy sobie tylko dokument tożsamości potwierdzający wiek.

„To element naszej polityki senioralnej i prorodzinnej oraz kontynuacja rozwiązań, które wprowadziliśmy w ubiegłym roku w postaci bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół poziomu podstawowego i gimnazjalnego” – wyjaśnia Żuk.

Z badań przeprowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego wynika, że wśród osób korzystających z uprawnień do biletów ulgowych, 57% stanowią emeryci, a respondenci wieku 50 –75 lat korzystają częściej niż pozostali z komunikacji miejskiej od poniedziałku do piątku.

„Oceniamy, że z uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską skorzysta około 23 tys. seniorów. Koszt roczny to około 8 mln zł – mówiła Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

Przypomnijmy, że za przewozy nie płacą już m.in. uczniowie, którzy nie ukończyli jeszcze 16. roku życia. Bezpłatnie środkami transportu publicznego podróżować mogą także dzieci, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby słabowidzące z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz weterani wojenni.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ciekawe kto ich będzie wozić, jak kierowcy nie wyjadą z zajezdni. 8 mln dla emerytow jest, a na podwyzki dalej kasy brak! Te 60 gr podwyzki, nad którą caly rok sie szarpaliscie to sobie wsadzcie w ….!!

  2. mam 67 lat mieszkam w lublinie czy to prawda że emeryci mają za darmowe przejazdy komunikacji miejskiej czyli od 1 kwietnia 2019 roku.