Lublin: „Obiboki i nieroby”. Słowa księdza o nauczycielach oburzyły wiernych

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie w czasie mszy niedzielnej nawiązał do strajku nauczycieli. Wiernych oburzyła postawa duchownego, który stwierdził, że nauczyciele to obiboki i nieroby.

Do zdarzenia miało dojść w niedzielę, 7 kwietnia w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego przy ul. Nałkowskich w Lublinie. Tego dnia w parafii odbywały się rekolekcje wielkanocne. Jako pierwszy o tym fakcie poinformował nas czytelnik Michał, który napisał do naszej redakcji.

„Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego. Rekolekcje dla dzieci, godz. 10.30. Proboszcz z przekazem wielkanocnym do dzieci: nauczyciele robią źle, nie popierajmy ich. Czy jest jakiś sposób, żeby tego człowieka odsunąć od bycia proboszczem?” – pisze czytelnik Michał.

Kolejny sygnał o tej samej sytuacji otrzymaliśmy od czytelniczki Agnieszki, która jest nauczycielką jednej z lubelskich szkół i doznała szoku, kiedy usłyszała podczas ogłoszeń duszpasterskich, jakie słowa padły z ust proboszcza.

„Jestem nauczycielką i wraz z kolegami i koleżankami z pracy przystąpiliśmy dziś do strajku. Oburzeni jesteśmy zachowaniem proboszcza parafii, na terenie, której jest szkoła. Wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do arcybiskupa. Może jednak powinno to zdarzenie ujrzeć światło dzienne. Dziś w czasie rekolekcji znów ksiądz obrażał nauczycieli” – pisze czytelniczka Agnieszka.

Czytaj także: Strajk nauczycieli w Lublinie. Sprawdź, które szkoły biorą udział w proteście [LISTA]

Poniżej przedstawiamy list nauczycieli szkoły podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie skierowany do Arcybiskupa Stanisława Budzika.

List nauczycieli do Metropolity Lubelskiego

Czcigodny Księże Arcybiskupie,

Zdając sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą bycie Nauczycielem, podjęliśmy bardzo trudną dla nas decyzję o udziale w strajku. W ten sposób walczymy o szacunek dla naszej pracy i powołania. O lepszą przyszłość powierzanych nam dzieci.

Niestety w dniu wczorajszym z ambony w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie, przy ul. Nałkowskich 80B, w ogłoszeniach duszpasterskich, po każdej mszy świętej, padły obrażające nas słowa, w których ksiądz proboszcz Eugeniusz Szymański określił nas mianem obiboków i nierobów. Twierdził, że nauczyciel, który strajkuje, to nie nauczyciel oraz że powinniśmy tak jak kiedyś oddawać życie za uczniów i za ich nauczanie, nie pobierając wynagrodzenia. Jest nam z tego powodu przykro. Wyrażamy nadzieję, że takie stwierdzenia nie są oficjalnym stanowiskiem Kościoła Katolickiego w Polsce”.

To nie pierwsza sytuacja, kiedy to parafianie oskarżają księdza. W październiku 2018 roku mimo trwającej ciszy wyborczej ksiądz podczas mszy użył słów „prawo i sprawiedliwość”, które pokrywały się z nazwą partii rządzącej, która brała udział tego dnia w wyborach samorządowych.

O tym pisaliśmy tutaj.15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Do Siwy. Puknij się w czoło idioto. Nauczyciel próbuje przekazać wiedzę dzieciom, Ciebie widać niczego nie nauczyli, w przeciwieństwie do księży którzy ruchaj dzieci w d… i takich swietoszkow katolickich jak ty buraku. Widać dlaczego PIS rządzi w tym kraju, bo mieszkają w Polsce durnie i buraki żyjący nadal w ciemnocie.

 2. Słoma z butów niektórym wystaje chamscy i myślą że są alfą i omegą trochę pokory w życiu kór.. Krowy doić a nie dzieci uczyć

 3. No właśnie to dzisiejszy nauczyciel jeden proboszcz ma inne zdanie a wy jedziecie po wszystkich

 4. do obiektywna – to po wuj się odnosił do strajku, on ma się modlić idiota skończona za wszystkie owieczki a nie wpieprzać do polityki

 5. Największa grupa obiboków i darmozjadów na świecie od 1500lat. Ma czelność ubliżać wykształconym ludziom. Jeszcze niedawno mówili, że Ziemia jest płaska.Ciemnota i zabobon sprzedająca żydowską mitologię za ciężką kasę!

 6. Sutannowi obłudnicy wy zajmijcie ze swoimi pedofilami !!! Dziwie się ze wierni nie wyszli !

 7. Oczywiście ja również jestem za opublikowaniu całego kazania. Tak dla jasności , jestem osobą obiektywną ,nie zawsze podobają mi się uwagi naszego Proboszcza ,ale tym razem muszę stwierdzić ,że to „NAUCZYCIELE’ mocno wyolbrzymili. Byłam w kościele i osobiście słyszałam….nie padło takie określenie jak ”obiboki” czy „nieroby”. Dziwię się Dyrekcji Szkoły ,że uległa manipulacji i nadała temu rozgłos. W mojej ocenie to zwykła gra polityczna. Również jestem zdania ,że publikacja ogłoszeń parafialnych rozwiała by wszelkie wątpliwości. ciekawa jestem jakie wówczas stanowisko zajęłaby szanowna Dyrekcja Szkoły……

 8. Oprócz dzisiejszego rządu to, największymi nierobami i obibokami jest własnie kler …

 9. opluc proboszcza I nie chodzic na ich cotygodniowe pranie mozgow,sami zgadzacie sie na to zeby robili z was bezmozgich baranow

 10. Wspanialy pisuarowy klecha. A później placz i zgrzytanoe pochwy bo ludzi w kościele nie ma. Sami do tego prowadzicie! Nauczycielw w sukienkach i katecheci zarabiaja inaczej – duuzo wiecej temu nie strajkuja do tego raz w roku obleca po koledzie i 100 tyś wpadnie sluby i inne i pozniej auta po 200 tysięcy. Podle to jest

 11. Ten kał jeszcze zalega w sedesie? Nikt nie spuścił wody? Masakra.