Strajk nauczycieli w Lublinie. Sprawdź, które szkoły biorą udział w proteście [LISTA]

Ratusz miejski w Lublinie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Informacje o strajku nauczycieli w Lublinie. Jeśli związkowcy nie dojdą do porozumienia z rządem to w poniedziałek, 8 kwietnia, dyrektorzy będą musieli zamknąć 110 placówek oświatowych w naszym mieście.

Wszystko wskazuje na to, że bezterminowy strajk nauczycieli rozpocznie się w poniedziałek, 8 kwietnia. Dotychczasowe rozmowy związkowców z rządem nie przyniosły rezultatu. W Lublinie 110 placówek oświatowych zgłosiło wniosek wyrażenie zgody na zawieszenie lekcji w poniedziałek 8 kwietnia.

„Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin będzie przyjmował zgłoszenia od dyrektorów placówek, w których jest problem z zapewnieniem opieki i o potrzebie zorganizowania dodatkowego wsparcia” – informuje Katarzyna Duma z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Rodzice muszą zaopiekować się dziećmi

Miasto Lublin jest organem prowadzącym dla 155 szkół i placówek oświatowych na terenie naszego miasta. W tych jednostkach zatrudnionych jest blisko 6 tysięcy nauczycieli i 3 tysiące pracowników niepedagogicznych. W szkołach na terenie Lublina uczy się ponad 52 tysiące uczniów i wychowanków.

„Zwracamy się do rodziców uczniów lubelskich placówek oświatowych o wyrozumiałość i w miarę możliwości zapewnienie innej formy opieki” – apeluje Urząd Miasta Lublin.

„Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć”

Co na to Kuratorium Oświaty w Lublinie? – „Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub w szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek” – czytamy w oświadczeniu Kuratorium.

Jak wyjaśnia Kuratorium, dyrektor przedszkola/szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku. Dyrektor odpowiada za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły.

„Zaczynamy strajk!”

Rząd nie zgodził się w niedzielę na propozycje ZNP i Forum Związków Zawodowych. Zgodnie z uchwałą ZG ZNP od 8 kwietnia nauczyciele rozpoczynają strajk. Ostatni tak duży protest pracowników oświaty odbył się w 1989 r.

Związki zawodowe domagają się podwyżki o 30 proc. Dla nauczyciela stażysty oznacza to wzrost wynagrodzenia o ok. 720 zł/miesięcznie, a dla nauczyciela dyplomowanego o ok. 990 zł/msc.

Tekst jest aktualizowany na bieżąco.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.