Lublin. Most na Bystrzycy w fatalnym stanie. Trzeba szybko go podeprzeć

Lublin. Most na Bystrzycy w fatalnym stanie. Trzeba szybko go podeprzeć
Zakaz wjazdu ciężarówek na most w ciągu al. Unii Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik

Most na Bystrzycy w ciągu al. Unii Lubelskiej w Lublinie jest w tak fatalnym stanie, że aby kierowcy mogli dalej z niego bezpiecznie korzystać, trzeba go podeprzeć.

Przypomnijmy, że na początku tego roku Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie zdecydował o wprowadzeniu ograniczenia tonażowego dla pojazdów ciężarowych poruszających się po al. Unii Lubelskiej w kierunku ul. Lubelskiego Lipca ’80.

Z mostu nie mogą korzystać kierowcy ciężarówek o masie powyżej 10 ton. Dodatkowo w tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz wygrodzono lewy pas ruchu na łączniku ul. Zamojskiej i na al. Unii Lubelskiej. Czytaj dalej: Most na Bystrzycy w ciągu al. Unii Lubelskiej zamknięty dla ciężarówek

W oczekiwaniu na dokumentację projektową

Aktualnie miasto czeka na opracowywaną dokumentację projektową dotyczącą remontu al. Unii Lubelskiej wraz z mostem na Bystrzycy. Powinna być ona gotowa do 19 grudnia. Za jej wykonanie ratusz zapłaci ponad 900 tys. zł. Dopiero na jej podstawie będzie można oszacować kwotę, jaką pochłonie inwestycja i znaleźć źródło finansowania.

Tymczasowe rozwiązanie

Już wiadomo, że stan techniczny mostu jest w tak fatalnym stanie, że aby kierowcy mogli dalej z niego bezpiecznie korzystać, trzeba go podeprzeć. Dlatego urzędnicy ogłosili przetarg na wykonanie tymczasowego podparcia mostu przez rzekę Bystrzycę, w ciągu al. Unii Lubelskiej.

Otwarcie ofert wyznaczono na 28 września. Jak informują urzędnicy, realizacja tego zadania odbędzie się w formule zaprojektuj i wybuduj. Zgodnie z zakładanym harmonogramem, prace przy moście miałyby się zakończyć jeszcze w tym roku. Wykonawca będzie miał 50 dni od daty podpisania umowy na realizację zamówienia.

„Ogłoszone postępowanie dotyczy zaprojektowania i wykonania podparcia konstrukcji głównej płyty mostu w trzech miejscach, za pomocą stalowych ram. Takie rozwiązanie zapewni nośność podpory pośredniej, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Most na Unii Lubelskiej powstał w 1985 r. Ma ok. 63 m długości i 15 m szerokości. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 metrów. Obiekt posiada nośność 20 ton, jednak z uwagi na jego stan techniczny, aktualnie obowiązuje organicznie tonażu do 10 ton. Most zaliczany jest do kategorii średnich. Stanowi on jeden ze 115 obiektów mostowych na terenie miasta.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.