Lublin: Mieszkańcy Węglina obawiają się budowy spopielarni dla zwierząt

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Mieszkańcy Węglina Południowego sprzeciwiają się budowie spalarni zwłok zwierzęcych. Zamierza otworzyć ją jeden z lubelskich przedsiębiorców, który stara się o pozwolenie na budowę.

W listopadzie 2018 r. do lubelskiego ratusza wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę budynku biurowego z wiatą na piece do spopielania zwłok zwierzęcych na działce przy ul. Folwarcznej i ul. Uprawnej na Węglinie Południowym. Był to wniosek od lubelskiej firmy Animal Park, która chce otworzyć tam krematorium dla zwierzą.

Tej inwestycji obawiają się lokalni mieszkańcy, którzy nie chcą by ona w tym miejscu powstała. – „Dotarliśmy do informacji, że właściciel ma zezwolenie na m.in: spalanie zwierząt zakażonych, utylizację materiałów niebezpiecznych oraz szkodliwych. Niestety, obecne przepisy nie określają obecnie żadnych wymogów dotyczących tego typu działalności i – co gorsza – o zgrozo nie potrzeba żadnych badań dotyczących działania na środowisko oraz pobliskie otoczenie” – alarmują okoliczni mieszkańcy.

Działka. na której przedsiębiorca chce zbudować spopielarnię leży na obszarze aktywności gospodarczej, mimo pobliskich zabudowań. – „Dla tej inwestycji wydana została decyzja o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Inwestor nie uzupełnił brakującej dokumentacji we wskazanym terminie” – informuje Katarzyna Duma z lubelskiego ratusza.

„Mimo braku pozwolenia nadal nie uważamy, by sprawa była zamknięta. Według naszych informacji nadal prowadzone są działania w tej sprawie. Jeśli nie wyszło za pierwszym razem, myślimy, że nadal będzie próbował po uzupełnianiu brakujących dokumentów. Najbardziej obawiamy się, że podczas spalania powstaną szkodliwe związki chemiczne oraz tego, że działalność zostanie powiększona i wymienione wcześniej utylizacja szkodliwych i niebezpiecznych materiałów i/lub o spopielarnie zwłok ludzkich” – mówią mieszkańcy Węglina Południe.

W rozmowie z Dziennikiem Wschodni przedsiębiorca tłumaczył, że technologia się zmieniła i teraz są nowoczesne piece z komorą dopalającą, jest tylko bezwonny dym i para wodna.

Do sprawy wrócimy.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W Lublinie przy budowie krematorium Hades też były protesty, a jak już stanęło to zrobiło się bardzo popularne. Taka ceremonia jest po prostu tańsza dlatego więcej osób się na nią decyduje.

  2. Spalarnia na Stefczyka działa od dawna. wcześniej palili w piecu z rozpadającym się kominem, teraz wymienili

  3. Jedna spopielarnia jyz dziala na stefczyka. I nikomu nie przeszkadza