Lublin: Maturzyści nadal bez ocen końcowych. Czy matury są zagrożone?

matura
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Uczniowie większości lubelskich liceów i techników nie mają nadal wystawionych ocen. Maturzyści zaczynają się obawiać, bo bez świadectw nie będą mogli podejść do egzaminu dojrzałości.

By maturzysta mógł przystąpić do egzaminu dojrzałości, musi posiadać świadectwo ukończenia szkoły. Aby tak się stało, muszą być spełnione dwa warunki: musi mieć wystawione oceny ze wszystkich przedmiotów oraz musi odbyć się rada klasyfikacyjna, która musi przyjąć uchwałę o ukończeniu szkoły przez ucznia. W tym przypadku nauczycieli nie da się zastąpić. Tylko i wyłącznie oni mogą wystawić oceny z danego przedmiotu.

Na dzień dzisiejszy tylko w dwóch liceach w Lublinie egzamin maturalny wygląda na niezagrożony. W pozostałych szkołach z powodu strajku nauczycieli nie można wystawić maturzystom ocen końcowych i zwołać rady pedagogicznej. Świadectwa na koniec szkoły maturzyści powinni dostać najpóźniej 26 kwietnia. Matury – zgodnie z planem – mają ruszyć 6 maja.

Większość rad klasyfikacyjnych jest zaplanowanych na dzisiaj. Kolejne rady mają odbyć się bezpośrednio po świętach, czyli 24 i 25 kwietnia. Prawdopodobnie od najbliższego czwartku lub piątku będziemy publikować na naszej stronie informacje dotyczące rad pedagogicznych we wszystkich szkołach na terenie województwa lubelskiego, gdzie maturzyści będą mogli znaleźć informacje o swojej szkole” – mówi Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Dużą niewiadomą jest także, kto zasiądzie w komisji egzaminacyjnej w czasie matury ustnej, gdyż część egzaminatorów to strajkujący nauczyciele. – „Póki co nie mamy żadnych informacji dotyczących, żeby tam był jakiś problem. To są pewne niepokoje, które towarzyszą nam od momentu podjęcia strajku przez nauczycieli. To samo dotyczyło poprzednich egzaminów, które udało się przeprowadzić. Dzisiaj ostatni dzień egzaminu ośmioklasisty i też nie mieliśmy jak dotąd żadnych informacji, że coś nie przebiega zgodnie z planem” – wyjaśnia Jolanta Misiak.

Ile aktualnie placówek oświaty z województwa lubelskiego bierze udział w proteście? – „Na dzień 16 kwietnia udział w strajku brało udział 685 szkół. Najwięcej procentowo było szkół gimnazjalnych, bo 54%. Następnie 37% szkół ponadpodstawowych, 32% podstawówek i 15% przedszkoli” – wylicza Misiak.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. nie wystwia ocen- nie pełną pracy w sposób należyty. Wyrzucic z roboty i tyle. W prywatnej robocie jakbys powiedzial ze nie zrobisz tego bo nie to bys odrazu stracił. A tu dalej jak w chlewie