Lublin: Kontrole Inspekcji Handlowej ujawniły nieprawidłowości w Biedronkach

sklep biedronka
Biedronka

Wielu mieszkańców Lublina robi codziennie zakupy w Biedronce. To właśnie w pięciu sklepach tej sieci WIIH przeprowadził w 2018 roku kontrole. Wykryto kilka nieprawidłowości.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Lublinie wziął się za miejskie sklepy sieci Biedronka. Przeprowadzono kontrolę w pięciu placówkach na terenie Lublina. Jak się dowiedzieliśmy, kontrole prowadzone były w kilku kategoriach:

*kontroli prawidłowości obrotu artykułami żywnościowymi w zakresie aktualności terminów ważności środków spożywczych oraz rzetelności obsługi konsumentów,

*kontroli prawidłowości i rzetelności oznakowania kapusty pekińskiej, kapusty białej, pomidorów i ziemniaków jadalnych,

*kontroli prawidłowości uwidaczniania cen towarów oraz rzetelności obsługi konsumentów,

*kontroli produktów posiadających oznaczenia ChNP, ChOG i GTS.

W wyniku przeprowadzonych kontroli Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Lublinie stwierdził nieprawidłowości w 3 placówkach polegające na oferowaniu do sprzedaży środków spożywczych oznaczonych nieaktualnymi terminami ważności (1 placówka) i nieuwidocznieniu przy oferowanych środkach spożywczych cen (2 placówki).

„W wyniku kontroli przeprowadzonej w sklepie Biedronka w ofercie handlowej stwierdzono 14 partii przeterminowanych środków spożywczych. Za powyższe wykroczenie wobec osoby odpowiedzialnej zastosowano karę grzywny w formie mandatu karnego kredytowanego w kwocie 300 zł” – informuje Dariusz Jezior z WIIH w Lublinie.

Dodatkowo urząd wskazał brak informacji cenowych przy oferowanych do sprzedaży 22 wyrobach winiarskich, które stanowiły 27,88% oferty stoiska, a także nieuwidocznienie cen jednostkowych przy 20 partiach win stanowiących 25,3% oferty stoiska.

„Za naruszenie postanowień, wobec przedsiębiorcy Jeronimo Martins Polska S.A. Lubelski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej wydał decyzję administracyjną w sprawie wymierzenia kary pieniężnej w kwocie 1571,00 zł” – mówi Dariusz Jezior.

Kolejne braki cen Inspektorzy wskazali w kolejnej placówce Biedronki na terenie Lublina. W tym przypadku chodzi o 35 asortymentach napojów alkoholowych, 6 przetworów mięsnych i wyrobów kulinarnych oraz 5 przypraw. W tym przypadku WIIH nałożył na Jeronimo Martins Polska mandat w wysokości 1247 zł.

„Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby oznaczenie oferowanych w naszych sklepach produktów było prawidłowe i jak najbardziej czytelne dla klientów. Należy zaznaczyć, że zgodnie z prawem w naszych sklepach w przypadku stwierdzenia niezgodności ceny w systemie kasowym z tą umieszczoną na etykietach, każdorazowo prawem klienta jest możliwość nabycia artykułu w niższej cenie lub – już po zakupie – otrzymania zwrotu różnicy” – wyjaśnia biuro prasowe Biedronki.2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.