Lublin: Fontanna na pl. Litewskim ponownie oblegana przez dzieci w kąpielówkach

GERHAND 1 08 2018 3
Największą grupą kąpiących się na fontannie są najmłodsi | fot. Damian Gerhand

W upalne dni mieszkańcy Lublina często wybierają Plac Litewski jako miejsce na odpoczynek. Nie inaczej jest dzisiaj. Najmłodsi beztrosko bawią się w wodzie, w której myją się m.in. gołębie.

W fontannie na placu Litewskim w upalne dni kąpie się mnóstwo dzieci

Upały często zmuszają nas do poszukiwania chłodu i orzeźwienia. Pożyteczne są wtedy miejskie jeziorka, glinianki i fontanny, które skutecznie schładzają powietrze w pobliżu. Jednak należy pamiętać, że fontanny to element dekoracyjny miasta i jako takie nie służą zaspokajaniu pragnienia czy kąpielom dla ludzi.

Jednym z takich miejsc w Lublinie są fontanny na placu Litewskim. Dzieci uwielbiają się pluskać, a ich nierozważni rodzice (lub opiekunowie) siedzą z ręcznikami na pobliskich ławkach i obserwują beztroską zabawę ich pociech, które mogą być narażone na dolegliwości zdrowotne.

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie.

Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych. Woda w fontannach krąży w obiegu zamkniętym i nie jest poddawana procesom dezynfekcji, w efekcie może być siedliskiem dla wielu drobnoustrojów, także tych chorobotwórczych.

Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę aerozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego aerozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach na placu Litewskim. Czytaj dalej…

kąpiel w fontannie plac litewski
Kąpiel w fontannie na pl. Litewskim | Widok na plac Litewski z kamery godz. 15:00

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Mnie najbardziej zastanawia dlaczego straż miejska się tym nie zainteresuje. Skoro opiekunowie zachowują się skrajnie głupio, to powinni za to zapłacić np w postaci mandatu. Od razu przestaliby puszczać swoje (prawie) nagie pociechy do fontanny.