Kąpiel w fontannie na pl. Litewskim może być niebezpieczna! Sanepid ostrzega, a straż miejska grozi mandatami

IMG 20190624 133457
Kąpiel w fontannie na pl. Litewskim to zły pomysł! | fot. Dominik Wąsik

Wielu rodziców pozwala swoim dzieciom na kąpiel w fontannie na placu Litewskim. Na pobliskich ławkach są rozłożone ręczniki i leżą ubrania, a same dzieci beztrosko bawią się w wodzie.

W upalne dni mieszkańcy często wybierają Plac Litewski jako miejsce na odpoczynek. Jednym z takich punktów jest fontanna w centralnej części placu. Przez ostatnie upalne dni jest idealnym środkiem na ochłodzenie. W fontannie kąpie się mnóstwo dzieci.

Natomiast rodzice siedzą obok i nie reagują, bo przecież to dla ich pociech dobra zabawa. Tym bardziej że woda wydaje się być czysta i za nic nie trzeba płacić, jak w przypadku basenów czy innych wodnych atrakcji. Jednak to tylko złudne myślenie rodziców.

Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki lub bezdomnych, którzy często wieczorami spędzają czas, mocząc się w wodzie. Fontanny miejskie mogą być też siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.

Woda w fontannie jest chlorowana i filtrowana, występuje pełna technologia uzdatniania wody (tak jak w przypadku wody basenowej), woda sama w sobie nie jest szkodliwa, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku fontann występują inne zewnętrzne czynniki, o których trzeba pamiętać (np. zanieczyszczenia ptaków). W związku z tym kąpanie, takie jak w basenie, nie powinno mieć miejsca i trzeba podchodzić z rozwagą do kwestii korzystania z fontann” – wyjaśniają urzędnicy z lubelskiego ratusza.

Mieszkańcy zniesmaczeni

Szanowni Lublinianie i Lublinianki. Postanowiłem napisać o swoich przemyśleniach po tym, jak pewnego upalnego dnia, chcąc usiąść w cieniu i odpocząć przy fontannie na placu Litewskim zobaczyłem, że jednak to nie jest miejsce do odpoczynku, tylko basen publiczny. Porozbierane dzieci, niektóre w strojach kąpielowych, matki trzymające im sandałki i koszulki – kto zna fontannę, w której można się kąpać? Przecież to wygląda bardzo źle, a jak rodzice chcą ochłodzić swoje pociechy, to niech jadą na basen albo zalew. Nawet dorośli się kąpią. Jak to wygląda..” – pisze do naszej redakcji czytelnik Maciej.

received 2679138522143663
Zabawa dzieci w fontannie na pl. Litewskim | fot. czytelnik Maciej

Czy woda w fontannie jest badana przez sanepid i jakie bakterie się w niej mogą znajdować?

O to czy warto kąpać się w fontannie na placu Litewskim i jakie może to nieść ze sobą konsekwencję postanowiliśmy zapytać Irminę Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Wywiad możesz przeczytać TUTAJ.

Straż miejska grozi mandatami

Dozwolone jest brodzenie w wodzie w części do tego przeznaczonej. Mówimy tutaj o dolnej części fontanny. Nie wolno wchodzić do górnej niecki oraz części fontanny ogrodzonej takim metalowym płotem w kształcie liści” – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Rzecznik przypomina, że fontanna na placu Litewskim nie jest miejskim kąpieliskiem – do tego jest Słoneczny Wrotków czy inne miejskie baseny. W fontannie nie można się kąpać, czyli nie można się rozbierać, myć, rozkładać ręczników i pluskać. Po tej wodzie można tylko chodzić.

Funkcjonariusze współpracują z ochroną, która jest na placu Litewskim. Będziemy reagować w przypadkach, kiedy będą łamane przepisy, i osoby nie będą stosowały się do ogólnie przyjętych norm. Plac Litewski jest miejscem, gdzie można przyjść, posiedzieć, odpocząć” – zaznacza Gogola.

Jeśli funkcjonariusze zauważą osobę, która kąpie się w fontannie, to zwrócą jej uwagę i dadzą pouczenie. – „W przypadku niezastosowania się do przepisów te osoby muszą się również liczyć z konsekwencjami w postaci mandatu karnego, który może wynieść od 20 do 500 złotych” – dodaje Gogola.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Co za bzdury tu piszą, straż miejska jak i policja omijają plac litewski szerokim łukiem, w ciągu dnia gdy jest pełno lśniących się osób w fontannie to wolą się nie pokazywać, jest również problem z pewną grupą rowerzystów, którzy jeżdżą na jednym kole bezpośrednio przy fontannie między przebywajacymi tam osobami i dziećmi stwarzając ogromne zagrożenie, ochrona reaguje w takich przypadkach prawidłowo, ale niestety bez wsparcia ze strony straży miejskiej i policji, która powinna nakładać mandaty za łamanie regulaminu nie jest w stanie zaprowadzić porządku, również trzeba zwrócić tu uwagę na regularne niszczenie pomnika przez osoby na rolkach które tam skaczą po płytach, bo jest to dewastacji, są skargi ludzi ale nikt nie potrafi rozwiązać tego problemu, nie wspomnę już o państwie w godzinach wieczornych i nocnych. plac litewski stał się miejscem z którego śmieję się cała Polska. gratulacje Panie Prezydencie.

  2. Skoro policja i straż miejska omijają plac litewski, to sprzedawcy papierosów mogliby się tam przenieść i wtedy by nie mieli nalotów na targ koło novej.