Lublin: Farma fotowoltaicza za 8 mln zł zasili oczyszczalnię ścieków MPWiK na Hajdowie

IB199494 cr
Wizyta prezydenta Krzysztofa Żuka na terenie budowanej farmy fotowoltaicznej MPWiK

Budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków „Hajdów” weszła w końcową fazę. MPWiK na tę inwestycję wydał 8 mln zł, które mają się zwrócić w ciągu 5-6 lat.

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków MPWiK na Hajdowie rozpoczęła pod koniec stycznia 2020 r. Obecnie trwa montaż paneli fotowoltaicznych, których łączna liczba wyniesie 6552 i zajmą obszar ok. 5 hektarów. Stalowa konstrukcja nośna o wadze blisko 102 ton dźwignie 118 ton ogniw fotowoltaicznych, obliczonych na moc szczytową 1998,36 kWp.

„Rocznie przewidziana jest produkcja energii elektrycznej na poziomie 2000 MWh, co – dla zobrazowania skali przedsięwzięcia – pozwoliłoby zaspokoić potrzeby ok. 1000 miejskich gospodarstw domowych. Zwrot kosztów nastąpi najpóźniej w ciągu 5-6 lat – przy obecnych cenach energii” – mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes zarządu MPWiK w Lublinie.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej jest kolejnym etapem realizacji strategii MPWiK zakładającej maksymalne wykorzystanie energii własnej. Już od 2000 roku firma wykorzystuje biogaz, pozyskiwany z fermentacji osadów ściekowych, do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Obecnie z biogazu oczyszczalnia uzyskuje rocznie energię elektryczną na poziomie ok. 10000 MWh.

Po uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej energia ze źródeł własnych zaspokoi ok. 70 proc. ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.