LUBLIN: Dlaczego latarnia na Podwalu świeci się przez cały czas? Sprawdź to!

Latarnia, która świeci się 365 dni w roku | fot. Dominik Wąsik

Dlaczego latarnia na Podwalu się świeci cały czas? – Takie pytanie zadała nam jedna z Czytelniczek. Okazuje się, że nie jest to żadna usterka. Sprawdziliśmy dlaczego tak jest.

Latania na Podwalu świeci w dzień jak i nocy, przez 365 dni w roku. Jak się okazuje, nie jest to żadna awaria, a symbol upamiętnienia dawnej żydowskiej dzielnicy Lublina. Dzielnica żydowska kształtowała się na Podzamczu od XV wieku i funkcjonowała do czasów II wojny światowej.

Podczas wojny i po jej zakończeniu dzielnica żydowska na Podzamczu została wyburzona. Ulice, budynki, synagogi, domy i przylegająca do nich zabudowa zostały zrównane z ziemią. Dużą część tego terenu pokrywa betonowa nawierzchnia, pod którą wciąż znajdują się fundamenty domów zniszczonych podczas II wojny światowej.

„Latarnia Pamięci” na Podwalu to oryginalna lampa z czasów przedwojennych. Przetrwała niemiecką okupację i działa do dzisiaj, z tą tylko różnicą, że nie jest jak dawniej gazowa, a elektryczna. Świecąc bez przerwy od 2004 roku przez całą dobę, przypomina o żydowskim mieście i jego mieszkańcach.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A bo to tyle zjada prądu że ho ho, ale macie zryte berety. Światło w galeriach i neony wam nie przeszkadzają ale jedna latarenka to już koniec świata i tylko dlatego że żydowska, a sprawdzaliscie swoje korzenie, być może ta latarenka świeci dla jakiegoś przodka….