Lublin będzie miał swoje ogrody deszczowe za 70 tysięcy złotych

120355903 334983797722365 6231933058223012050 n
Zalana po deszczu ulica Trześniowska | fot. Oskar

Przypominają zwykły ogród, ale składają się głównie z roślin, które gromadzą i oczyszczają wodę deszczową. W wakacje w wybranych dwóch lokalizacjach na terenie Lublina powstaną ogrody deszczowe.

Lublin stawia na ogrody deszczowe

Ogrody deszczowe to miejsca, w których gromadzi się woda opadowa, pochodząca zarówno z terenu ogrodu, jak z dachów czy innych powierzchni nieprzepuszczalnych. Jest ona pobierana przez rośliny i następnie stopniowo oddawana do atmosfery.

Wykorzystywane w ogrodach deszczowych rośliny to gatunki znoszące okresowe zalewanie i następujące po nim okresy względnej wilgotności, a nawet suszy. Ogrody tego typu pozwalają na zatrzymanie deszczówki i ograniczają jej spływ do kanalizacji deszczowej.

„Jest to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie suszy i adaptację miasta do skutków zmian klimatu, takich jak np. miejskie wyspy ciepła czy ekstremalne zjawiska pogodowe” – wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Do końca maja wyznaczonych będzie 8 lokalizacji obiektów małej retencji wody w Lublinie. Dla każdej z nich wykonany zostanie projekt ogrodu deszczowego. W wybranych 2 lokalizacjach, zaakceptowanych przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni, powstaną ogrody.

„Mieszkańcy Lublina będą mogli aktywnie włączyć się w działania projektu i uczestniczyć m.in. w wykonaniu ogrodów, które prowadzone będzie metodą warsztatową” – dodaje Boguta.

Projekt budowy ogrodów deszczowych jest realizowany w ramach Zielonego Budżetu przez Fundację Sendzimira z Warszawy, która otrzymała na ten cel dofinansowanie od Miasta Lublin 70 tysięcy złotych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.