Lublin będzie miał nowy stadion żużlowy! Ma pomieścić nawet 20 tys. kibiców

Stadion żużlowy Z5 przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie
Stadion żużlowy Z5 przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie | fot. UM Lublin

We wtorek prezydent Krzysztof Żuk zapowiedział budowę nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, a jego budowa rozpocznie się w 2021 roku.

Tak jak obiecywaliśmy wcześniej, przygotowaliśmy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu koncepcyjnego programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy stadionu, obecnie piłkarsko-żużlowego w stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na najbliższej sesji Rady Miasta, 27 czerwca, radni mają zabezpieczyć środki w wysokości 600 tys. zł. Na przełomie czerwca i lipca ma zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy przygotowania odpowiedniej dokumentacji pod budowę obiektu sportowego.

Podjęliśmy decyzję, że nowy stadion żużlowy będzie w miejscu obecnego przy Al. Zygmuntowskich. Oczekujemy, że obiekt pomieści od 17 do 20 tys. kibiców i będzie posiadał odpowiednią infrastrukturę, która jest niezbędna do rozgrywania zawodów na tym światowym poziomie” – zapowiada Żuk.

Trybuna zostanie podzielona na dwie strefy: główna i vip. Trybuna główna pomieści 1000 – 2000 widzów. Będzie też strefa dla gość o wielkości co najmniej 5 proc. pojemności trybun oraz strefa rodzinna.

Na stadionie mają zostać zainstalowane nowoczesne bandy kinetyczne, które pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa zawodników. Cały obiekt będzie monitorowany, a dla wygody kibiców pojawią się dwa telebimy 7×5 metrów, na których będzie można oglądać na żywo przejazd zawodników lub powtórki.

„Pogoda nam niestraszna”

Pogoda już nie przeszkodzi w rozgrywkach, bo stadion będzie zadaszony. – „Koncepcja będzie opracowana w dwóch wariantach w zakresie zadaszenia. Chcemy, aby projektanci zaproponowali nam zadaszenie tylko trybun i toru oraz w drugim wariancie całego obiektu łącznie z polem znajdującym się wewnątrz toru i z analizą przewietrzania, ponieważ sporty motorowe generują zanieczyszczenia” – mówi Marzena Szczepańska, z-ca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin.

W ramach tej przebudowy wykonana ma być też piesza kładka nad Bystrzycą, która połączy bezpośrednio stadion żużlowy z ul. Rusałka. Obok stadionu żużlowego ma powstać wielopoziomowy parking na ok. 450 miejsc parkingowych. Stanie po drugiej stronie Al. Zygmuntowskich na działce między stacją paliw a terenami MOSiR.

Sama procedura przetargowa ma potrwać 7 dni. Opracowanie koncepcji sześć miesięcy, cztery miesiące procedury środowiskowe i program funkcjonalny kolejne cztery miesiące. Na wiosnę 2020 roku ma być już gotowa wizualizacja oraz koszt inwestycji.

Ratusz nie chce na razie wskazywać, ile pochłonie budowa obiektu. Prezydent podczas wtorkowej konferencji mówił o kwocie powyżej 100 mln zł. Miasto chce się postarać o dofinansowanie od Ministerstwa Sportu i Turystyki, które może sięgnąć 50 proc. kosztów.

Oprócz zawodów żużlowych stadion będzie również mógł gościć imprezy supercross, karting, drifting, freestyle motocross, miniżużel. Ma być także miejscem koncertów, konferencji, targów, pokazów itd.

Budowa stadionu jest planowana na lata 2021-22.


Czytaj także: Wiemy, kto wykona koncepcję nowego stadionu żużlowego w Lublinie

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.