Lublin: Apelują do prezydenta o zawieszenie opłat w strefie płatnego parkowania

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Stowarzyszenie Lubelska Inicjatywa Społeczna zwróciło się z prośbą do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka o rozważenie możliwości zniesienia opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w Lublinie.

„Działając w interesie społeczności lokalnej Lublina, Stowarzyszenie Lubelska Inicjatywa Społeczna zwraca się do Pana z apelem, by jako Prezydent Miasta Lublin w drodze stosownego zarządzenia zawiesił Pan pobór opłat w Strefie Płatnego Parkowania, przez cały okres trwania ogłoszonego przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 20.03.2020r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Mając na uwadze powyższe faktem jest, iż jednym z podstawowych środków ochrony przed wirusem COVID-19 (SARS-CoV-2) jest unikanie kontaktu z osobami, które mogą być zakażone koronawirusem.

W związku ze stanem epidemii wprowadzono obostrzenia, które zabraniają przejazdu komunikacją miejską większej ilości osób niż połowa nominalnych miejsc siedzących. Co się z tym wiążę wielu mieszkańców Lublina, którzy dojeżdżają do pracy zmuszonych jest dojeżdżać samochodem. Ponadto, w trosce o bezpieczeństwo osób kontrolujących strefę płatnego parkowania oraz ograniczenie pośredniego kontaktu poprzez korzystanie z klawiatury parkometru, a także by ułatwić obsługę oraz funkcjonowanie placówek medycznych (dojazd personelu medycznego do pracy) wysoce zasadnym byłoby zawieszenie Strefy Płatnego Parkowania w czasie trwania stanu epidemii.

Kierując się dalece posuniętą uprzejmością dla Pana Prezydenta oraz pozostałych osób odpowiedzialnych za zarządzanie SPP, Lubelska Inicjatywa Społeczna wskazuje, że zaniechanie w zakresie uchylenia obowiązku opłat w SPP wypełniać może znamiona przestępstwa z art. 165 par. 1 pkt 1 KK tj. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez stwarzanie zagrożenia epidemiologicznego. Brak zawieszenia poboru opłat i zmuszenie mieszkańców miasta do pośredniego kontaktu z klawiaturą parkometrów, analizowane może być także w kontekście znamion przestępstwa z art. 231 KK tj. niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego.

Ponadto stowarzyszenie Lubelska Inicjatywa Społeczna pragnie zwrócić uwagę, iż działania mające na celu zawieszenie SPP, podjęte zostały m.in. w takich miastach jak Szczecin, Gdynia, Kraków, Kołobrzeg, Zielona Góra oraz Kętrzyn. Zatem byłoby dobrze, gdyby i nasze miasto podjęło stosowne działania. Liczmy, że Nasz apel spotka się z Pana zrozumieniem” – pisze do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka Stowarzyszenie Lubelska Inicjatywa Społeczna.

Ratusz wyklucza możliwość zawieszenia opłat dla wszystkich kierowców. Zwolniony z opłat jest personel medyczny Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 przy ulicy Staszica oraz pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz sanepidu.

„SPP w Lublinie zarządza jako operator firma zewnętrzna. Prywatny operator ma prawo żądać odszkodowania od Miasta w momencie odstąpienia od umowy, czyli np. w przypadku zawieszeniu poboru opłat. Zawieszenie opłat stanowiłoby naruszenie zapisów umowy, za co operator mógłby zażądać naliczenia od Miasta kary umownej w wysokości 1,5 mln złotych” – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzecznik prasowy lubelskiego ratusza.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie jest droższe >>>CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ<<<

Lubelska Inicjatywa Społeczna
Lubelska Inicjatywa Społeczna


Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.