Lubelskie: Nowe ognisko ptasiej grypy. Padło kilkadziesiąt tysięcy indyków

indyki farma shutterstock 129624563 e1489226391863

W województwie lubelskim mamy nowe ognisko ptasiej grypy – poinformował Wojewódzki Inspektor Weterynarii w Lublinie. W wyniku grypy HPAI padło kilkadziesiąt tysięcy indyków.

Nowe ognisko ptasiej grypy w województwie lubelskim

W poniedziałek wojewódzki inspektor weterynarii poinformował o podejrzeniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI/H5N8 w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Lisiowólka w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim. Padło ok. 28 500 indyków, które znajdowały się w dwóch kurnikach.

Teren występowania ogniska został zabezpieczony przez powiatowego lekarza weterynarii, policję, wojsko oraz inne służby. Po oszacowaniu strat jako podstawy do ustalenia odszkodowania, rozpocznie się proces likwidacji i utylizacji ptaków. Po jego zakończeniu, gospodarstwa zostaną poddane odkażeniu.

Jest to pierwsze ognisko ptasiej grypy w 2021 roku w województwie lubelskim. W 2020 roku potwierdzono łącznie sześć ognisk w naszym regionie: pięć ognisk wyznaczono w styczniu w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim oraz jedno – w grudniu w miejscowości Kaniwola w powiecie łęczyńskim. Wszystkie ogniska zostały wygaszone.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.