Lubelskie: Duże zainteresowanie 500 plus dla niepełnosprawnych w regionie

niepełnosprawny inwalida wózek inwalidzki
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Już prawie 1,1 tys. wniosków o 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wpłynęło do ZUS w województwie lubelskim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił też specjalną infolinię.

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie przysługiwać osobom pełnoletnim, które: mieszkają w Polsce, mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ich dochód ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie przekracza 1600 zł brutto.

Wniosek o nowe 500 plus dla osób niepełnosprawnych zgłasza się w instytucji, która wypłaca niepełnosprawnemu emeryturę lub rentę. Osoba, która nie ma emerytury lub renty, dokumenty składa w ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie rozpatrywać wnioski od października, bo dopiero wtedy przepisy o nowym świadczeniu wchodzą w życie.

Do piątku (6 września) do placówek ZUS w województwie lubelskim wpłynęły w sumie 1092 wnioski o 500+ dla osób niesamodzielnych. W całym kraju było ich prawie 18,4 tys.

Uprawnieni składają dokumenty przede wszystkim w placówkach instytucji. Głównie przez pełnomocników, część wysyła je pocztą” – mówi Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

Do piątku specjalna infolinia pod numerem 22 560 16 00 odebrała prawie 9 tys. połączeń od osób zainteresowanych świadczeniem.

Czytaj też: Wnioski o 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Jakie kryteria ZUS i KRUS?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.