Lubelskie: Drugi stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem. Mogą pojawić się trąby powietrzne

Ostrzeżenie pogodowe przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pomarańczowy alert pogodowy przed wystąpieniem burz z gradem na terenie województwa lubelskiego. Nie można też wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.

Dziś Polska znajduje się pod wpływem płytkiego niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad południowej nad centralną część kraju. Nadal cały kraj pozostaje w bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego.

Dzisiejsze burze najliczniej występować będą od Pomorza, przez centrum po południe kraju. Na tym obszarze prognozowane jest pojawienie się linii zbieżności związanej z przemieszczającym się ośrodkiem niżowym. Słabe warunki kinematyczne będą przekładały się na rozproszony charakter burz, które miejscami tworzyć mogą słabo zorganizowane układy wielokomórkowe.

Wysokie zasoby energii konwekcji, zasobna w wilgoć masa powietrza oraz dość stromy gradient pionowy temperatury powietrza sprzyjać będzie szybkiemu rozwojowi izolowanych komórek burzowych, na obszarze praktycznie całego kraju, niewykluczone że już od godzin porannych.

Przepływ powietrza będzie słaby, szczególnie w południowej połowie kraju, czego skutkiem będzie wolne przemieszczania się burz, a tym samym podwyższonym ryzykiem wystąpienia ulewnych opadów deszczu – do 20-30 mm/h, a w strefie prognozowanej przez modele linii zbieżności, w przypadku akumulacji opadu, nawet do 50 mm.

Z uwagi na duże natężenie opadów deszczu, a także miejscami mniejszą wilgotność powietrza w środkowej troposferze, nie można wykluczyć punktowo silniejszych porywów wiatru, do 80-90 km/h W przypadku lepiej rozwiniętych burz, z silniejszym prądem wstępującym, istnieje również ryzyko opadów gradu o średnicy do 3-4 cm.

Ze względu na prognozowaną sporą chwiejność już od dolnej warstwy troposfery (i niskie poziomy kondensacji) nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.

Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami w województwie lubelskim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego (żółty alert) i drugiego (pomarańczowy alert) stopień ostrzeżenia pogodowego przed wystąpieniem w piątek 19 czerwca gwałtownych burz na terenie województwa lubelskiego.

Głównym zagrożeniem burz będą intensywne opady deszczu, do 20-30 mm/h, lokalnie do 50 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h, opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Nie można również wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.

Pierwszy stopień ostrzeżenia pogodowego został wydany dla powiatów: bialski, Biała Podlaska, łukowski, radzyński, parczewski, lubartowski, włodawski, chełmski i Chełm.

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Ilona Bazyluk z IMGW.

Drugi stopień ostrzeżenia pogodowego został wydany dla powiatów: puławski, opolski, kraśnicki, janowski, lubelski, Lublin, świdnicki, krasnostawski, biłgorajski, zamojski, Zamość, tomaszowski i hrubieszowski.

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Ilona Bazyluk z IMGW.

Ostrzeżenia pogodowe na terenie woj. lubelskiego obowiązują w piątek 19 czerwca od godz. 11.00 do godz. 23.59. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych wynosi 85 proc.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.