Lubelski Rower Miejski. Rusza nowy sezon. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z 700 rowerów

Lubelski Rower Miejski
Lubelski Rower Miejski | fot. Dominik Wąsik

Od 1 kwietnia rowery miejskie w pełnym składzie wrócą na lubelskie ulice. Firma Nextbike, która zarządza systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego, udostępni mieszkańcom 700 jednośladów. W sezonie zimowym było ich 210.

Miniony rok zakończył się najniższą liczbą wypożyczeń rowerów miejskich od początku uruchomienia Lubelskiego Roweru Miejskiego w naszym mieście. Skorzystano z nich ponad 76 tysięcy razy. Dla porównania: w sezonie 2019 r. wypożyczeń było 658,7 tys., a w 2018 – 754 tys. Tak niski wynik jest skutkiem późnego uruchomienia systemu (czerwiec 2021 r.), dla którego miasto musiało znaleźć operatora (Nextbike Polska) oraz likwidacji tzw. darmowych minut.

„Spadki wypożyczeń są naturalnym efektem zlikwidowania tzw. darmowych minut. Zamiast darmowego czasu podniósł się natomiast standard roweru oraz wprowadzono system całoroczny. Nie sposób jest oceniać aktualnego systemu, porównując go do tego, który funkcjonował przez poprzednie 7 sezonów. Bardziej wiarygodne będzie zestawienie roku 2021 do 2022 w zakresie okresu letniego” – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W ubiegłym sezonie na użytkowników Lubelskiego Roweru Miejskiego czekały również zmiany. Miasto zdecydowało się na likwidację bezpłatnych 20 pierwszych minut jazdy. Opłata jest pobierana już od momentu wypożyczenia jednośladu. Kolejną zmianą były same jednoślady. Już nie posiadają elektrozamków, a ich pozostawienie jest możliwe również w tzw. stacjach pasywnych.

„Pozytywnie oceniamy rozwiązanie wprowadzenia stacji tzw. pasywnych. Dzięki nim zwiększyła się ilość hubów i zasięgi” – twierdzi Justyna Góźdź.

Zasady wypożyczeni pozostają bez zmian. Szczegóły znajdziesz pod tym linkiem: https://spottedlublin.pl/rowery-miejskie-juz-w-stacjach-start-systemu-minute-po-polnocy/

Rowerem także zimą

Lublinianie przestają traktować rower jako sezonowy środek transportu, a tym samym system wypożyczania rowerów miejskich od poprzedniego sezonu działa również w miesiącach zimowych. W ubiegłym roku po raz pierwszy 210 z 700 rowerów miejskich zostało na ulicach na zimę (okres zimowy trwa od 1 listopada do końca marca).

„Wprowadzenie systemu całorocznego stanowiło pewien pilotaż tego rozwiązania. Wypożyczenia świadczą jednak, że mieszkańcy jeżdżą rowerem również zimą. Stąd zakładamy utrzymanie takiej formuły. Kwestią otwartą pozostaje liczebność floty” – dodaje.

Rusza nowy sezon rowerów miejskich w Lublinie

Od 1 kwietnia do dyspozycji użytkowników Lubelskiego Roweru Miejskiego będzie pełna flota – 700 rowerów, z czego 12 to rowery dziecięce. System rowerów miejskich to także 127 stacji, w których można wypożyczyć lub zwrócić jednoślad (82 standardowych na terenie Lublina, 5 standardowych na terenie Świdnika, 2 dziecięcych w Lublinie, 38 pasywnych na terenie Lublina).

„Rowery zgodnie z umową przeszły duży przegląd i w tym tygodniu są rozstawiane na mieście. Rowery jeżdżące w zimie są systematycznie „podmieniane”, na te co są już po przeglądzie. Jak dotychczas nie obserwujemy większych problemów z przygotowaniami” – informuje Justyna Góźdź.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.