Lockdown w Polsce. Od soboty zakaz udziału w zgromadzeniach

policjanci w maseczkach
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

W opublikowanym w piątek rozporządzeniu znalazł się nowy zapis, o którym nie poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej rządu. Chodzi o zakaz udziału w zgromadzeniach.

Zakaz udziału w zgromadzeniach

W związku z rozwijającą się trzecią falą pandemii koronawirusa rząd wprowadził kolejne restrykcje, które mają obowiązywać od soboty 27 marca do 9 kwietnia. Wśród nich m.in. zamknięcie sklepów budowlanych oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski nie wspomnieli jednak podczas czwartkowej konferencji o zaostrzeniu zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, które pojawiło się w opublikowanym w piątek rozporządzeniu.

Od soboty 27 marca obowiązywać będzie nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach „w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”. Każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany.

ZOBACZ TAKŻE:
Policja: „W sposób priorytetowy będziemy pilnować przestrzegania obostrzeń”

Warto przypomnieć, iż wolność zgromadzeń gwarantuje konstytucja. Zgodnie z art. 57 konstytucji „każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa”.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.