Osoby oddające osocze ozdrowieńców mogą liczyć na szereg ulg. Wśród przywilejów są m.in. dwa dni wolne w pracy, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej czy pakiet konsultacji medycznych.
Każdego dnia służby medyczne walczą o zdrowie i życie osób chorych na Covid-19. Jeśli koronawirusa masz już za sobą, możesz uratować innych. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na Covid-19. Osoby oddające osocze mogą liczyć na szereg ulg i przywilejów.
„Oddanie osocza to tylko pół godziny czasu, a te 30 min może oznaczać życie dla kogoś innego. Jest substancją bardzo ważną i ratującą życie. Osocze jednej osoby może być podane trzem innym osobom. Osoba oddająca osocze może skorzystać z ulgi podatkowej na darowizny, 2 dni wolne od pracy i ulgi na transport kolejowy czy miejski czy też pakiet konsultacji medycznych” – mówi premier Mateusz Morawiecki.
Jakie ulgi za oddanie osocza?
Osoby, u których przebieg choroby jest ciężki, potrzebują przeciwciał w walce z zakażeniem. Osoby, które oddadzą osocze, mogą skorzystać z kilku przywilejów:
- 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
- ulga za transport kolejowy i transport miejski (33%),
- pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
- prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,
- bon na 3 darmowe przejazdy autostradą,
- ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.
Kto może oddać osocze?
Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na Covid-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
Osocze może zostać pobrane od osób:
- są w wieku 18-65 lat,
- w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2,
- po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.
Jak oddać osocze?
Proces oddania osocza:
1. Wstępny wywiad i wyznaczenie terminu – procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut. Wprowadzono możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień/godzinę w RCKiK.
2. Rejestracja w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) – do CKiK należy zgłosić się z dokumentem tożsamości.
3. Procedura kwalifikacji wraz z pobraniem próbki krwi – po zarejestrowaniu pobierane są próbki krwi do wykonania badań laboratoryjnych kwalifikujących do oddania krwi.
4. Badanie lekarskie i decyzja o dopuszczeniu do oddania osocza lub krwi pełnej – lekarz przeprowadza ocenę wyników badań laboratoryjnych, analizuje informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu i na podstawie zebranych informacji kwalifikuje do oddania krwi lub jednego z jej składników.
5. Pobranie osocza lub krwi pełne – osocze pobierane jest w CKiK na dwa sposoby:
- metodą plazmaferezy – podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza. Oddanie osocza trwa od 30 do 40 minut.
- z pobranej krwi pełnej, która następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi, które również mogą zostać wykorzystane w lecznictwie. Jednorazowo można uzyskać w ten sposób ok. 200 ml osocza. Oddanie krwi pełnej trwa ok. 10 minut.
POWIĄZANE: Jak oddać osocze dla konkretnej osoby? „Jest to niezgodne z ustawą”
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię