Jak oddać osocze dla konkretnej osoby? „Jest to niezgodne z ustawą”

rckik dawca oddający krew
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jakub Orzechowski

Od pewnego czasu w sieci zamieszczane są apele osób, których bliscy zachorowali na Covid-19 z prośbą o oddawanie osocza dla określonych osób. Jak oddać osocze potrzebującym?

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce czekają na dawców osocza od ozdrowieńców. Zapasów osocza ozdrowieńca nie ma, choć potrzebuje go coraz więcej osób. Bliscy ciężko chorych szukają ozdrowieńców wśród znajomych, a także w mediach społecznościowych, gdzie apelują o oddanie osocza dla konkretnej osoby.

Jak oddać osocze dla konkretnej osoby?

No właśnie. Czy jest możliwość oddania osocza dla konkretnej osoby? W Polsce nie istnieje coś takiego jak krwiodawstwo rodzinne. W momencie, kiedy ktoś oddaje osocze, to oddaje je do banku RCKiK, a następnie jest wydawane zgodnie z zapotrzebowaniem. Nie ma więc możliwości oddania osocza dla konkretnej osoby. Jest to niezgodne z ustawą o publicznej służbie krwi.

Kto może oddać osocze od ozdrowieńców?

Osocze mogą oddać osoby z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, które przechorowały Covid-19 i zostały uznane za wyleczone oraz osoby, które przebyły bezobjawowe zakażenie. Muszą być w wieku od 18 do 60 lat, ale jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, możliwie jest oddanie osocza przez nieco starsze osoby. Przepisy dyskwalifikują kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży. To dlatego, że ich organizm wytwarzał przeciwciała przeciwko antygenowi płodu.

Od kiedy po chorobie można oddawać osocze ozdrowieńcze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • Przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe.
  • Od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni lub w przypadku przebiegu skąpoobjawowego 18 dni od zakończenia izolacji.
  • Minęło przynajmniej 14 dni od dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, w przypadku bezobjawowego zakażenia.
  • Minęło przynajmniej 14 dni od powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu z nosogardzieli.
  • Są w wieku 18-65 lat.

PRZECZYTAJ: JAK SPRAWDZIĆ WYNIK TESTU NA COVID-19 PRZEZ INTERNET? KROK PO KROKU [INSTRUKCJA]

Jak pobierane jest osocze?

Osocze jest pobierane metodą plazmaferezy, na specjalnych urządzeniach zwanych separatorami. W trakcie tego zabiegu pobierana krew rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne – wykonywane w całości z wykorzystaniem sprzętu jednorazowego użytku, pod nadzorem fachowego personelu, obecnie dodatkowo zgodnie z procedurami wzmożonego reżimu sanitarnego. Zabieg trwa około 30-40 min. Jednorazowo pobierane jest około 600 ml osocza.

Jak przygotować się do oddania osocza?

Kilka dni przed oddaniem zacznij nawadnianie organizmu (ok. 2,5l płynów/dobę) i zastosuj dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczów. W dniu oddania nie trzeba być na czczo, zjedz lekkostrawne śniadanie.

Gdzie można oddać osocze?

Osocze pobierane są w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce. W województwie lubelskim osocze można oddać w RCKiK w Lublinie i jego oddziałach terenowych: Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej.

POWIĄZANE Z TEMATEM: WYNIK NA KORONWIRUSA NIEDIAGNOSTYCZNY LUB NIEROZSTRZYGALNY. CO DALEJ?

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. „Przepisy dyskwalifikują kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży. To dlatego, że ich organizm wytwarzał przeciwciała przeciwko antygenowi płodu.” Nie prawda. Kobieta która była w ciąży może oddać osocze. Centrum krwiodastwa zleca przed badania które potwierdzają bądź nie wytworzenie tych przeciw ciał. Jeżeli się nie ma można oddać osocze. tak jest w Poznaiu.