List polecony odbierzesz przez internet. Wystarczy założyć eSkrzynkę

gmail laptop
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Pocztą Polską uruchomiło nową e-sługę – elektroniczny list polecony. Można w ten sposób odebrać korespondencję nie wychodząc z domu.

List polecony przez internet

By skorzystać z usługi konieczny jest profil zaufany oraz eSkrzynka odbiorcza, którą można założyć poprzez portal www.gov.pl w zakładce „Załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone”. eSkrzynka zostanie założona niezwłocznie po jej aktywacji. Do jej aktywacji potrzebny jest nam Profil Zaufany.

Elektroniczny odbiór poleconego w praktyce polega na otrzymaniu zeskanowanej koperty oraz jej zawartości. Dodatkowo, po miesiącu od zeskanowania przesyłka trafi do odbiorcy w swojej oryginalnej, papierowej formie (bez awizo, nie trzeba będzie iść po nią na pocztę).

Można w ten sposób odebrać korespondencję np. z urzędu gminy, spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Elektronicznie nie odbierzemy pism z sądów, prokuratur, organów ścigania czy od komornika.

Za datę doręczenia przesyłki uważany jest dzień, w którym adresat pobierze plik z eSkrzynki. Jeśli tego nie zrobi, za datę skutecznego doręczenia uznany zostanie dzień zwrotu przesyłki. To dwa tygodnie od dnia następnego od zamieszczenia dokumentu w eSkrzynce.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że usługa jest w pełni bezpieczna. – „Po pierwsze i najważniejsze – bez Twojej decyzji i wiedzy nikt nie otworzy Twojego listu i go nie zeskanuje. Aby otrzymywać korespondencję w wersji elektronicznej musisz o to osobiście wystąpić” – zapewnia resort.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że usługa w opublikowanej dziś formule to rozwiązanie na czas pandemii i wychodzenia z najostrzejszych obostrzeń. Jest dostępna od dziś do 30 września 2020 r.

Czytaj również: Koniec z Awizo? List polecony prosto do skrzynki pocztowej. Zmiany na Poczcie Polskiej

Źródło: PAP

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.