Lekcje wkrótce mogą zostać skrócone do 30 minut. Nauczanie indywidualne w trybie zdalnym

zmiana czasu na zimowy 2017
Zmiana czasu | fot. pixabay

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podpisał rozporządzenie pozwalające na skrócenie lekcji z 45 do 30 minut. O skróceniu czasu zajęć zdecyduje dyrektor szkoły.

Lekcje po 30 minut

Z najnowszego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej wynika, że zdalne lekcje mogą trwać od 30 do 60 minut. „Pozostaje jednak zasada, że podstawowym wymiarem czasu trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych jest 45 minut” – zaznacza MEN i podkreśla, że o skróceniu lub wydłużeniu lekcji na odległość zdecyduje dyrektor szkoły.

„Obecnie w związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez dyrektorów szkół i placówek dotyczącymi możliwości zmiany czasu trwania zajęć edukacyjnych w sytuacji wprowadzenia kształcenia na odległość, przepis został doprecyzowany i wprowadzony dodatkowo do przepisów tzw. covidowskich” – czytamy w komunikacie MEN.

Ponadto dyrektor szkoły może, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, czasowo zmodyfikować odpowiednio tygodniowy lub semestralny plan lekcji w zakresie prowadzonych w szkole zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.

Nauczanie indywidualne dla uczniów

W roku szkolnym 2020/2021 zajęcia indywidualne nie muszą odbywać się w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem lub nauczycielami. Z wnioskiem w tej sprawie muszą zgłosić się do dyrektora przedszkola/szkoły rodzice dziecka lub ucznia albo pełnoletni uczeń.

„Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwi dyrektorowi przedszkola lub szkoły zorganizowanie zajęć np. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia te nadal będą musiały odbywać się w indywidualnym kontakcie nauczyciela lub nauczycieli z dzieckiem lub uczniem” – wyjaśnia MEN.

W przepisach jednoznacznie wskazano, że jedynie na wniosek rodziców dziecka lub ucznia albo pełnoletniego ucznia, dyrektor przedszkola lub szkoły może wprowadzić taką organizację zajęć. Taki sposób organizacji zajęć będzie możliwy bez względu na przyjęty model edukacyjny związany z sytuacją epidemiologiczną (stacjonarny, hybrydowy, zdalny).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Przepraszam bardzo i co jeszcze. Jak mi się przypomina to zwykły szarak do marca nie wiedział co to znaczy nauka zdalna, chcą z tej młodzieży idiotow porobić i tyle, niech oni sami się dokształcają zdalnie i zobaczymy. Nie maja o niczym pojęcia a wprowadzają najlepiej zdalne bo to najlepsze, nie trzeba sie z dziećmi użerać