Łęczna i Zamość będą miały obwodnice. GDDKiA szykuje się do budowy nowych obwodnic

Łęczna i Zamość będą miały obwodnice. GDDKiA szykuje się do budowy nowych obwodnic
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w województwie lubelskim powstanie siedem nowym obwodnic w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnica Janowa Lubelskiego (DK74)

Obwodnica Janowa Lubelskiego jest obecnie na etapie prac przygotowawczych. Opracowywane jest Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R). Jest to opracowanie wieloaspektowe, w ramach którego zostanie wykonana m.in. wielokryterialna analiza porównawcza czterech wariantów drogi.

Obwodnica będzie posiadała jedną jezdnię, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Zbudowane także zostaną m.in. obiekty inżynierskie, nowe drogi dojazdowe zapewniające obsługę komunikacyjną terenu przyległego do DK74, a także infrastruktura do ruchu pieszych. Ogłoszenie przetargu na realizację planowane jest w II kwartale 2024 roku.

Obwodnica Dzwoli (DK74)

Prace projektowe obwodnicy Dzwoli są już na ukończeniu. Uzyskana została już decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, a ogłoszenie przetargu na realizację planowane jest w II kwartale 2021 roku.

Inwestycja obejmie m.in. budowę jednojezdniowej drogi klasy GP (po jednym pasie ruchu w każdym kierunku) o długości ok. 2,8 km, która od północy ominie Dzwolę. Powstaną także dodatkowe jezdnie obsługujące przyległy teren oraz zjazdy do nieruchomości.

Obwodnica Gorajca (DK74)

Obwodnica będzie miała ok. 6,7 km długości i ominie Gorajec po północno-zachodniej stronie. Inwestycja jest na etapie prac przygotowawczych. Uzyskano już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a kolejnym krokiem będzie m.in. opracowanie dokumentacji geodezyjnej, kartograficznej oraz geologicznej. Ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu budowlanego i budowę drogi planowane jest w III kwartale 2021 roku.

Obwodnica Szczebrzeszyna (DK74)

Obecnie trwają prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R). Projektant przygotował osiem różnych wariantów przebiegu trasy o długościach od 3,9 km do 6,2 km wraz z różnymi rozwiązaniami skrzyżowań z drogami poprzecznymi. Kolejnym etapem będzie złożenie wniosku do Burmistrza Szczebrzeszyna o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ogłoszenie przetargu na realizacje planowane jest w IV kwartale 2023 roku.

W ramach inwestycji powstanie jednojezdniowa droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Przebudowane również zostaną drogi poprzeczne i skrzyżowania z projektowaną drogą. Powstaną drogi do obsługi ruchu lokalnego i obiekty mostowe.

Obwodnica Łęcznej (DK82), Zamościa (DK74) i Łukowa (DK 63/76)

Budowa obwodnic Łęcznej, Zamościa oraz Łukowa to nowe zadania, dla których proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Pierwsze prace przygotowawcze planowane są jeszcze w tym roku. W IV kwartale planowane są przetargi na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego wraz z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R) dla obwodnic Łęcznej i Łukowa, a w przyszłym roku dla obwodnicy Zamościa.

Obwodnice przebiegać będą po nowym śladzie, ich przebieg nie został jeszcze ustalony. W przypadku obwodnic Łęcznej i Łukowa ogłoszenie przetargów na wykonanie projektów budowlanych i realizację planowane jest w 2024 roku, natomiast Zamościa w 2025 roku.

W ramach tych zadań powstaną nowe odcinki dróg o klasie GP (główna ruchu przyspieszonego). Zbudowane zostaną obiekty inżynierskie (wiadukty, mosty, skrzyżowania jednopoziomowe), drogi niższych kategorii zapewniające obsługę terenów przyległych, a także m.in. zatoki autobusowe, oświetlenie oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.