Kurs prawa jazdy kategorii B – wszystko, co musisz wiedzieć

11220886 713998395367393 227085876379761661 n
Ośrodek Szkolenia Kierowców Amigo

Podjęcie decyzji o kursie prawa jazdy to bardzo ważny moment w życiu. Sprawdź, jak właściwie się do tego przygotować, jakie dokumenty skompletować, jak wybrać szkołę jazdy i jak przebiega kurs.

Kiedy możesz pójść na kurs prawa jazdy kategorii B?

Kurs na prawo jazdy kategorii B można rozpocząć już 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Kiedy do szkolenia chce przystąpić osoba niepełnoletnia, wymagana jest zgoda rodziców lub prawnego opiekuna.

Badanie lekarskie

Jednym z warunków, jakie musimy dopełnić przed rozpoczęciem nauki jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Badania dla kierowców są płatne i nie są wykonywane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Dokumenty niezbędne do wygenerowania PKK

Kandydat na kierowcę składa w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwie Powiatowym (właściwym do miejsca zameldowania) odpowiednie dokumenty. Na ich podstawie zostanie wygenerowany Profil kandydata na kierowcę. Czynność ta nie wymaga ponoszenia żadnych opłat.

• dowód osobisty lub inny dokument dla potwierdzenia tożsamości,
• wniosek o wydanie prawa jazdy (formularz w Urzędzie),
• orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi danej kategorii,
• kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm,
• pisemna zgoda rodziców (jeżeli kandydat nie ma ukończonych 18 lat),

– Po otrzymaniu PKK kandydat może zapisać się na kurs do wybranego Ośrodka szkolenia kierowców – mówi Mirosław Małecki z OSK Amigo w Lublinie.

Przepisy stanowią, że kandydat na kierowcę może też samodzielnie przygotować się z części teoretycznej i podejść do egzaminu państwowego teoretycznego bez kursu. Tę część egzaminu można zdawać na miesiąc przed ukończeniem wymaganego wieku.

– Nauka we własnym zakresie może się wydawać ciekawym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że jest to słuszne tylko w przypadku osób, których codzienne obowiązki niestety kolidują z terminami zajęć w Ośrodku szkolenia kierowców. Zdecydowanie lepszy efekt daje uczestnictwo w zajęciach z wykładowcą, podczas których zapewne dowiemy się więcej zarówno z przepisów prawa o ruchu drogowym jak i techniki kierowania pojazdem. To zajęcia na których też poznamy kryteria oceny na egzaminie, a przede wszystkim są istotne w kontekście naszego przyszłego bezpieczeństwa na drodze – dodaje Mirosław Małecki.

Jak wybrać dobry Ośrodek szkolenia kierowców?

Zanim wybierzesz konkretną szkołę jazdy, sprawdź jakie warunki może Ci zaoferować. Pod uwagę weź przede wszystkim:

• opinie innych kursantów – zapoznanie się z opiniami innych ludzi da Ci wiedzę na temat tego, czego możesz się spodziewać po danym ośrodku i będzie tak naprawdę tym ostatecznym elementem, który utwierdzi Cię w przekonaniu, czy warto wybrać daną szkołę,
• cena – przyszłemu kierowcy zależy zazwyczaj, by cena kursu była możliwie jak najniższa, ale w tym przypadku trzeba zachować rozsądek. Czasami bardzo niska cena może świadczyć o równie niskiej jakości,
• baza samochodów – dobra auto szkoła powinna dysponować rozbudowaną bazą samochodów, bo wtedy możliwe jest przeprowadzanie wielu szkoleń jednocześnie i czas trwania całego kursu nie przeciąga się niepotrzebnie,
• sala wykładowa – wybrany ośrodek powinien dysponować multimedialną salą wykładową,
• czas oczekiwania na kurs – najlepiej byłoby, gdyby był on jak najkrótszy. W niektórych szkołach trzeba na miejsce czekać tak długo, że w innych przez ten czas można byłoby już przejść cały kurs,

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B?

Kurs na prawo jazdy podzielony jest na dwie części:

• część teoretyczna to minimum 30 godzin lekcyjnych (45 minut)
• cześć praktyczna minimum 30 godzin zegarowych (60 minut)

W pierwszej kolejności konieczne jest przejście szkolenia teoretycznego. W trakcie teorii kursanci poznają przepisy ruchu drogowego, uczą się postępowania w konkretnych przypadkach, zgłębiają zagadnienia związane z obsługą samochodu oraz pierwszą pomocą przedlekarską. Krótko mówiąc, nabywają kompletną wiedzę teoretyczną, która będzie podstawą do tego, by zasiąść za kółkiem.

Po części teoretycznej kursant przystępuje do części praktycznej, czyli nabywania doświadczenia w prowadzeniu pojazdu. Poznajemy różne rodzaje skrzyżowań, uczymy się parkowania, ruszania na wzniesieniach, cofania wykorzystując infrastrukturę drogową. Zajęcia praktyczne to również obsługa codzienna samochodu oraz przygotowanie do jazdy i cofanie po łuku na placu manewrowym. Po zakończeniu jazd przeprowadzany jest wewnętrzny egzamin z teorii i praktyki. Jego pozytywne zaliczenie kończy kurs.

Egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego

Ukończenie kursu nie jest jeszcze wystarczające do uzyskania prawa jazdy. Kolejny krok stanowi zaliczenie egzaminu państwowego. Aby do niego przystąpić należy zapisać się w Wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Zapisanie się wymaga podania numeru PKK oraz wniesienia opłaty egzaminacyjnej w wysokości 30 zł.

Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego pozwala na przystąpienie do egzaminu praktycznego. Jego koszt w tym przypadku wynosi 140 zł. Po pozytywnym wyniku przyszły kierowca opuszcza WORD z wypełnionym i podpisanym arkuszem przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego.

Odbiór prawa jazdy następuje w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwie Powiatowym. Wymaga on wniesienia opłaty w wysokości 100,50 zł, dokonanej w kasie lub na konto. Po ok. 2 tygodniach plastik prawa jazdy można odebrać osobiście bądź zamówić jego przysłanie do miejsca zamieszkania.

Po odebraniu prawa jazdy zostajesz ”zawodowym” kierowcą… rodziców 😉

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.