Kto pierwszy, ten lepszy? Episkopat apeluje do księży. Chodzi o liczbę wiernych w kościołach

Sytuacja podczas niedzielnej mszy w parafii św. Rodziny na Czubach w Lublinie
Sytuacja podczas niedzielnej mszy w parafii św. Rodziny na Czubach w Lublinie | fot. czytelnik Robert

Wszystko na to wskazuje, że wkrótce w kościołach będzie obowiązywała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Chodzi o rygorystyczne przestrzeganie limitu wiernych w świątyniach, bo do tej pory nie był on przestrzegany w kościołach, mimo obowiązujących obostrzeń.

Limit osób w kościele

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski biskupem Arturem Mizińskim. Tematem spotkania było przestrzeganie obostrzeń dot. ilości osób w kościołach.

„Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa” – podkreślili Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński we wspólnym komunikacie, który publikujemy poniżej.

Obecnie w kościołach obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. powierzchni świątyni. Według nieoficjalnych informacji brany jest pod uwagę także wariant, w którym podczas mszy nie będzie mogło się gromadzić więcej niż 5 osób. Tak było już choćby podczas ubiegłorocznej Wielkanocy.

Nowe obostrzenia, które będą obowiązywały w całej Polsce prawdopodobnie od poniedziałku mają być ogłoszone podczas czwartkowej konferencji prasowej rządu. O nowych obostrzeniach pisaliśmy tu: Lockdown w Polsce. Dworczyk: W czwartek dalsze decyzje dotyczące obostrzeń

Komunikat ministra zdrowia i sekretarza generalnego KEP

„Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego.

Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

Apel ten zostanie poparty pismem, skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.”

ZOBACZ TAKŻE:
Lockdown w Polsce. Dworczyk: W czwartek dalsze decyzje dotyczące obostrzeń

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No kur…
    Nie był przestrzegany i nikt nie został za to ukarany?
    Równi i równiejsi…
    Zorganizujmy wybory zamiast świąt i wirus znów będzie w odwrocie ..

  2. Jezus: Mój czeladnik, umowa o pracę, pełen etat. Wieczerzowe piątki i świeże wino co środę. Ilość wakatów: 12. Kto pierwszy ten lepszy.