Kto jest winien zawalenia się kamienicy przy ul. Lubartowskiej? Dwie osoby usłyszały zarzuty

Zawalona kamienica przy ul. Lubartowskiej w Lublinie
Zawalona kamienica przy ul. Lubartowskiej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Po ponad 4 latach śledztwa prokuratura przedstawiła dwóm osobom zarzuty umyślnego spowodowania zawalenia się części kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45 w Lublinie. Oskarżenia nie przyznają się do winy.

Kto winny zawalenia kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie? Prokuratura postawiła zarzuty współwłaścicielowi kamienicy i właścicielowi firmy budowlanej. Grozi im do 5 lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wskazała na liczne nieprawidłowości przy remoncie lokalu na parterze kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45, której część zawaliła się 24 maja 2017 r. Zarzuty postawiono współwłaścicielowi kamienicy oraz właścicielowi firmy budowlanej, którego firma była odpowiedzialna za remont lokalu sklepu. Same prace nie były nigdzie zgłoszone.

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie śledztwa uzyskano opinię biegłego sądowego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlanych. Biegły stwierdził, że przyczyną katastrofy budowlanej było zniszczenie wewnętrznej ściany nośnej, co spowodowało utratę stateczności ściany i skutkowało zawaleniem się kamienicy.

Na podstawie zebranych materiałów dowodowych przedstawiono Michałowi K. i Andrzejowi B. zarzuty. – „Obaj usłyszeli zarzuty sprowadzenia, wspólnie i w porozumieniu, katastrofy zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób” – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie prokurator Agnieszka Kępka.

„Podejrzani nie przyznając się do zarzucanego im czynu wyjaśniali, że w zasadzie w ich ocenie wszystko przebiegało w sposób prawidłowy” – dodaje Kępka.

Kamienica przy ul. Lubartowskiej 45 pochodziła z 1900 roku. Miała kilku współwłaścicieli prywatnych, a 38 procent udziałów należało do miejskiej spółki, Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Zobacz także: Zawaliła się część kamienicy przy ulicy Lubartowskiej. Jedna osoba uratowana spod gruzów [RELACJA]

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.