Kserowanie dowodu będzie nielegalne. Za złamanie przepisów nawet 2 lata więzienia

E-dowód osobisty
E-dowód osobisty | fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Od 12 lipca firmy nie będą mogły kserować dokumentów swoich klientów. Chodzi o dowody osobiste, prawa jazdy czy legitymacje osób niepełnosprawnych. Za złamanie przepisów będzie grozić do dwóch lat więzienia.

Praktyka skanowania lub kserowania dokumentów jest powszechna zarówno w bankach, firmach ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych oraz w różnorakich wypożyczalniach sprzętów i pojazdów. To jednak ma się już niedługo skończyć.

Już 12 lipca w życie wejdzie ustawa, która zakazuje kserowania i skanowania dokumentów, nie tylko dowodów osobistych, ale i paszportów, praw jazdy czy legitymacji osób niepełnosprawnych. Od 12 lipca firmy będą mogły co najwyżej poprosić o okazanie dowodu i spisać dane niezbędne do weryfikacji osoby.

2 lata więzienia za ksero dowodu

Według nowej ustawy osoba, która będzie wytwarzać, oferować, zbywać lub przechowywać w celu zbycia replikę dokumentu publicznego, ma podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zakazane będzie też tworzenie replik dokumentów, czyli np. popularnych ostatnio dowodów kolekcjonerskich. Na razie nie wiadomo, czy nowe przepisy obejmą również instytucje finansowe, ubezpieczycieli oraz operatorów telefonicznych, telewizyjnych i internetowych.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Już dawno powinien być taki przepis. Teraz byle janusz z dowolnej wypożyczalni może zrobić z dowodem klienta co zechce.