Krzysztof Żuk w sprawie decyzji wojewody: Niezwłocznie skieruję sprawę na drogę sądową

DSC02416 e1474360889728

– Będę bronił swojego dobrego imienia i niezwłocznie skieruję sprawę na drogę sądową – oświadczył po poniedziałkowej decyzji wojewody Krzysztof Żuk.

 

Krzysztof Żuk przypomina, że po złożonych przez niego wyjaśnieniach Rada Miasta Lublin nie znalazła podstaw do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin, czemu dała wyraz podczas głosowań na nadzwyczajnej sesji w dniu 14 listopada 2016 roku, a następnie nie podejmując uchwały w tym przedmiocie na wezwanie Wojewody.

 

Czytaj także: Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

 

Oświadczenie Prezydenta Lublina

Szanowni Państwo,

Nawiązując do wydanego dziś przez Wojewodę Lubelskiego zarządzenia zastępczego w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin pragnę ponownie z całą mocą podkreślić, że będę bronił swojego dobrego imienia i niezwłocznie skieruję sprawę na drogę sądową, korzystając z przysługującego mi prawa złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeśli będzie taka konieczność – także do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wydanie zarządzenia zastępczego nie powoduje jakichkolwiek prawnych zmian w pełnieniu moich zadań. Jako Prezydent Miasta Lublin, obdarzony mandatem uzyskanym w wyborach powszechnych, wypełniałem go i będę nadal pełnić dla dobra Mieszkańców naszego Miasta i jego rozwoju.

Przypominam, że po złożonych przeze mnie wyjaśnieniach Rada Miasta Lublin nie znalazła podstaw do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin, czemu dała wyraz podczas głosowań na nadzwyczajnej sesji w dniu 14 listopada 2016 roku, a następnie nie podejmując uchwały w tym przedmiocie na wezwanie Wojewody.

Chcę z całą stanowczością zaznaczyć, że jako Prezydent Miasta Lublin miałem prawo zasiadać w Radzie Nadzorczej PZU Życie SA. Nie doszło do złamania przepisów prawa, a stawiane mi zarzuty mają wyłącznie charakter polityczny. Kandydując na członka Rady Nadzorczej PZU Życie SA, dochowałem wszelkiej staranności oraz zasięgałem informacji i konsultacji prawnych. Posiadam trzy opinie prawne sporządzone przez wybitnych specjalistów i autorytety w dziedzinie prawa, które jednoznacznie wskazują, iż nie doszło do naruszenia przeze mnie obowiązujących przepisów.

Przypomnę, że warunkiem objęcia stanowiska w spółce prawa handlowego jest dokonanie zgłoszenia takiej osoby przez Skarb Państwa, inną osobę prawną oraz przez spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji. Przepisy prawa nie wymagają szczególnej formy do zgłoszenia w imieniu Skarbu Państwa. Rekomendacja Ministra Skarbu Państwa, uprawnionego ustawowo do reprezentacji Skarbu Państwa spełnia te wymogi. Nadto spółka PZU SA w chwili zgłaszania mnie i powołania na członka Rady Nadzorczej do spółki PZU Życie SA posiadała 100% udziału w tej spółce, a Skarb Państwa dysponował siłą głosu na Walnym Zgromadzeniu PZU SA ponad 50%. Zostały zatem spełnione wszelkie formalne wymogi w tym zakresie, czego potwierdzeniem jest również fakt, że Sąd dokonał rejestracji mojej osoby jako członka Rady Nadzorczej, a samo powołanie nigdy nie było przez nikogo kwestionowane.

Jednocześnie zapewniam, że sytuacja politycznej walki, która ma skutkować usunięciem mnie ze stanowiska, nie ma żadnego wpływu na sprawne i efektywne funkcjonowanie Urzędu Miasta Lublin oraz sprawowanie przeze mnie funkcji Prezydenta Miasta.. Jesteśmy w kluczowej fazie aplikowania o środki europejskie na realizację ważnych dla miasta inwestycji, konsekwentnie realizujemy Strategię Rozwoju Lublina do 2020 r. i Kontrakt dla Lublina na lata 2014-2018. Nie dam się zastraszyć, będą bronił swojego dobrego imienia oraz Lublina przed agresywną walką polityczną.

Z poważaniem,

Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

 

Tą sprawę skomentował już przewodniczący lubelskiej Rady Miasta, Piotr Kowalczyk.

– W związku z tą sytuacją zamierzam wspólnie z radnymi Wspólnego Lublina i Platformy Obywatelskiej przygotować projekt uchwały zaskarżającej zarządzenie zastępcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – komentuje Kowalczyk.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.