Krajobraz Katolicki – spacer architektoniczny

Kapliczka przy ul. Ogródkowej 3 w Lublinie
Kapliczka przy ul. Ogródkowej 3 w Lublinie | Fot. Emilia Lipa

Przydrożne krzyże, kapliczki, zabytkowe świątynie i współczesne kościoły, które udają kury. W jaki sposób architektura sakralna wpływa na krajobraz naszych miast? Ile jest kościołów w Lublinie? Jak wpasowują się w tkankę miejską? To tylko kilka zagadnień, które poruszy Krystian Kamiński, oprowadzając chętnych po miejscach sąsiadujących z Galerią Labirynt.

Spacer architektoniczny

– Podczas spaceru architektonicznego przyjrzymy się przykładom architektury sakralnej znajdującym się w dzielnicy Wieniawa. Wspólnie zastanowimy się nad ich obecnym znaczeniem i funkcją. Nawiązując do wystawy „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie” porozmawiamy o wpływie budowli sakralnych na urbanistykę – mówi Krystian Kamiński, kurator wystawy.

Zobacz także:

O wystawie

Wystawa prac Pauliny Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie” prezentuje osobistą drogę autorki poprzez retrospekcję procesu jej wychowywania w wierze katolickiej. Artystka korzysta z chrześcijańskich motywów ikonograficznych, miksując je z osobistymi archiwalnymi materiałami wizualnymi, dzięki czemu zyskują one nowy charakter.

Materiały użyte do wykonania prac i aranżacji wystawy są pełne symboliki, nawiązują nie tylko do wyposażenia świątyń, ale też do sakrobiznesu. Kampowo pojawia się tu choćby bursztyn, baranek czy maryjny niebieski płaszcz. Zestawienie tych elementów nadaje im nowy wydźwięk, a przyjęty sposób obrazowania pozwala spojrzeć na poruszany temat z dystansu, ujmując szerszy kontekst zjawisk.

Paulina Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”
Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek
Wystawa czynna do 1.10.2023 (wt.–niedz., 12.00–19.00)

Spacer odbędzie się w sobotę, 26 sierpnia. Zbiórka o godz. 15.00 pod główną siedzibą Galerii przy ul. Popiełuszki 5. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kiedy: 26.08.2023 (sobota), godz. 15.00–16.30
Gdzie: Spacer rozpoczyna się przed budynkiem Galerii Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Wstęp: bezpłatny
Prowadzenie: Krystian Kamiński, kurator wystawy „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”

W jaki sposób architektura sakralna wpływa na krajobraz naszych miast?
Dodaj swój komentarz anonimowo

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.