Koszykarki Bogdanki AZS UMCS Lublin w najlepszej ósemce w kraju

koszykarki

Koszykarki Bogdanki AZS UMCS Lublin weszły do najlepszej ósemki Młodzieżowych Mistrzostw Polski U19. Trzy zwycięstwa w turnieju półfinałowym dały im pewny awans.

Mimo problemów w pierwszym meczu zwyciężyły

Przez ostatnie trzy dni mogliśmy śledzić zmagań akademiczek w Hali MOSiR. Lublinianki były faworytkami do wejścia do ścisłego finału, ale musiały zmierzyć się z ekipami z równie dużymi aspiracjami. Do naszego miasta przyjechały UKS Trójka Żyrardów, Widzew Łódź i UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki. Na inaugurację podopieczne Marka Lebiedzińskiego zmierzyły się z rywalkami z Żyrardowa.

To starcie z pewnością pozostawiło sporo znaków zapytania co do dyspozycji gospodyń. Obie ekipy w pierwszej odsłonie popełniały sporo błędów i miały problem z wykorzystywaniem nadarzających się okazji (6-5).

Sytuacja zmieniła się pod koniec pierwszej kwarty, gdy miejscowe poprawił grę na zbiórce, a i w ataku dobrze zaczęły sobie poczynać (7-12). Jak się okazało, ten stan był jednak chwilowy. Biało-zielone szybko zbudowaną przewagę równie szybko straciły (16-15).

Nassisi vs Trójka Żyrardów

Wynik na pograniczu remisu utrzymywał się przez większość pierwszej połowy (17-17). Dopiero przerwy na żądanie trenera Lebiedzińskiego sprawiały, że lubelskie koszykarki skutecznie realizowały nakreślony plan (21-26).

Obawy jednak powróciły po przerwie, gdy przeciwniczki ponownie doskoczyły i odzyskały prowadzenie (42-40). Wtedy jednak sprawy w swoje ręce wziął duet Michella Nassisi–Maja Kusiak i to właśnie na jego barki spadła odpowiedzialność za wykańczanie kolejnych akcji (51-56). To był przełomowy moment dla całego spotkania, bo mogliśmy oglądać lubelską ekipą w najlepszym wydaniu. Końcowy triumf 67-57 był dużym krokiem w stronę awansu.

Trzypunktowe rzuty kluczem do wygranej

Sobotni pojedynek z UKS-em Basket SMS Aleksandrów Łódzki już w zupełności przebiegł pod dyktando koszykarek z Lublina. Trzypunktowe rzuty autorstwa Nassisi i Kusiak pozwoliły szybko odjechać na tablicy (8-3). Akademiczki wyciągnęły wnioski z poprzedniego meczu i teraz to one karciły rywalki za każdy błąd (27-14).

Spora zaliczka wprowadziła nieco rozluźnienia w grze, a z tego zaczął korzystać UKS, który stopniowo topił straty (28-22). Spokój w grze przywróciła Nassisi, która ponownie zaprezentowała swój kunszt w rzutach z dystansu (31-22). To już na dobre wybiło z rytmu przyjezdne, a do końca połowy trójki na swoim koncie dopisały jeszcze Zuzanna Mitura, Nikola Pogorzelska i dwukrotnie Michella Nassisi (50-28).

Kusiak vs Aleksandrów Łódzki

Zwrotów akcji już nie było, a lublinianki grały swoje do samego końca. Rosnąca przewaga sprawiła, że swoją szansę otrzymały zawodniczki rezerwowe. Pierwsze punkty na tym turnieju zdobyły, chociażby Wiktoria Dyś czy Aleksandra Mirosław. Cieszy na pewno to, że do końcowego zwycięstwa 88-66 wszystkie zawodniczki dołożyły swoją cegiełkę. Kosmiczny wynik w ilości zbiórek wykręciła Justyna Adamczuk, która zbierała aż 19 razy, a do tego dołożyła 15 punktów.

Michella Nassisi z tytułem MVP turnieju

Podopieczne Marka Lebiedzińskiego już w tym momencie były pewne awansu, ale nie spoczęły na laurach. Wisienką na torcie była pewna wygrana nad Widzewem Łódź 79-57. Dobre wejście w mecz miała Kusiak, która w dziesięć minut uzbierała na swoim koncie osiem oczek. W dużej mierze to właśnie jej skuteczność zagwarantowała prowadzenie po pierwszej odsłonie (19-16).

Nieco problemów pojawiło się na początku drugiej kwarty, co wykorzystały na swoją korzyść koszykarki z Łodzi (21-19). Chwilową posuchę w zdobywaniu punktów przerwała Adamczuk, która popisała się celnym lay-upem z obejściem (21-21). W sukurs poszły jej koleżanki z zespołu, bo Michella Nassisi, Julia Jeziorna, Amelia Kuper i ponownie Nassisi popisały się trójkami (28-33). Ta zaliczka wystarczyła, żeby na przerwę zejść w dobrych nastrojach (30-37).

Ostrzał zza łuku trwał w najlepsze także po zmianie stron, a przewaga akademiczek rosła w zatrważającym tempie (30-48). Tę odsłonę gospodynie wygrały 17-5 i to było kluczem do ostatecznej wygranej. Po końcowej syrenie tablica wyświetlała 79-57, a lublinianki mogły świętować awans do finałów mistrzostw. MVP drużyny z Lublina została Maja Kusiak, a puchar dla najlepszej zawodniczki całego turnieju powędrował do Michelli Nassisi.