Kosztowna walka z zimą na drogach Lublina. Miasto wydało już ponad 5 milionów złotych

Pługosolarki odśnieżające ulice Lublina
Pługosolarki odśnieżające ulice Lublina | fot. Dominik Wąsik

Ponad 1,5 miliona złotych wydał w ostatni weekend Lublin na odśnieżanie miasta. Od początku sezonu kwota przeznaczona na zimowe utrzymanie miasta przekroczyła już 5 milionów złotych.

Weekendowy atak zimy w Lublinie

W Lublinie śnieg zaczął sypać w sobotę rano. Wtedy też na ulice miasta wyjechał sprzęt do odśnieżania. W kulminacyjnym momencie pracował cały dostępny specjalistyczny sprzęt, czyli ok. 100 pojazdów i do tego brygady ręczne.

„Teraz liczba sprzętu i służb zaangażowanych w odśnieżanie jest dostosowywana do potrzeb, obecnie w terenie pracuje ok. 20 pługosolarek. Główne ulice w mieście są przejezdne z nawierzchnią mokrą i czarną” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Aktualnie prace drogowców koncentrują się na realizacji zgłoszeń interwencyjnych od mieszkańców i dotyczą głównie ulic osiedlowych. Jak zapewnia ZDiM, w ciągu dnia zostaną uruchomione dodatkowe brygady ręczne do odśnieżania chodników i przejść dla pieszych.

W pierwszej kolejności odśnieżane są główne ulice miasta, następnie pozostałe, według przypisanej kategorii. Tereny niebędące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb, czyli w tzw. trybie interwencyjnym, na zgłoszenie.

„Odśnieżanie interwencyjne jest realizowane po wcześniejszym udrożnieniu ulic i terenów objętych stałym utrzymaniem” – przypomina Justyna Góźdź.

Miliony za kilka dni śniegu

Coroczne koszty akcji zima zależą od czasu jej trwania, ilości opadów, potrzeby użycia sprzętu, materiału i zaangażowania pracowników, mierzących się ze skutkami zimowej pogody.

„Koszty realizacji akcji zimowego utrzymania miasta za okres od 2 grudnia od godz. 5:00 do 4 grudnia do godz. 5:00 wyniosły ponad 1,5 mln złotych, zaś od początku sezonu przekroczyły 5 mln złotych” – wylicza Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.