Korupcja na przejściu granicznym w Dorohusku. 42 celników skazanych za przyjmowanie łapówek

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej | fot. KAS

42 funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Dorohusku stanęło przed sądem w Chełmie za przyjmowanie łapówek podczas wykonywanej odprawy celnej.

Celnicy skazani za korupcję

Sąd Rejonowy w Chełmie skazał 42 celników na kary pozbawienia wolności w wymiarze od 10 miesięcy do 2 lat, zawieszając ich wykonanie na okres próby od 3 do 5 lat. Ponadto orzekł wobec oskarżonych zakaz zajmowania stanowisk w służbie celno-skarbowej przez okres od 4 do 6 lat.

Byli celnicy będą również musieli uiścić grzywny w wysokości do 24,4 tysięcy złotych. Sąd orzekł również przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowych jakie uzyskali oni z przyjmowania łapówek w wysokości od kilkuset złotych do ponad 80 tysięcy złotych.

Łapówki w dolarach

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w okresie od 1997 roku do 2008 roku, kilkudziesięciu funkcjonariuszy celnych, wykonujących obowiązki na przejściu granicznym w Dorohusku, przyjmowało korzyści majątkowe podczas wykonywanej odprawy celnej.

Czynności te dotoczyły przywozu na terytorium RP towarów akcyzowych w postaci alkoholi oraz papierosów. W wyniku tych działań do Polski zostały przewiezione towary akcyzowe, bez pobrania stosownych należności publicznoprawnych. Funkcjonariusze przyjmowali pieniądze zarówno w złotówkach, jak i dolarach amerykańskich.

W różnych latach objętych aktem oskarżenia kwoty tych łapówek w przypadku poszczególnych osób wynosiły od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. W toku postępowania prokurator ustalił, że oskarżeni uczynili sobie z tego procedury stałe źródło dochodu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.