Sejm przyjął projekt ustawy covidowej. Zakłada m.in. podwyższenie wynagrodzeń pracowników medycznych oraz wprowadza prawo do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Za nowymi przepisami głosowało 423 posłów, 11 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.
Co wprowadza ustawa covidowa?
Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek.
Dodatki do wynagrodzeń medyków
Personel medyczny skierowany przez wojewodę do walki z epidemią COVID-19 otrzyma podwyższone wynagrodzenie z dotychczasowego 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego na danym stanowisku do 200 proc. Nie może być ono niższe niż uposażenie, które taka osoba otrzymywała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o jej delegowaniu do pracy.
Zasiłek chorobowy dla medyków i służb
Pracownicy medyczni i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służba Ochrony Państwa delegowani do zwalczania epidemii będą mieli prawo do 100 proc. zasiłku chorobowego w czasie kwarantanny i izolacji.
Łatwiejsze zatrudnianie nowego personelu
Zatrudnianie lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską, będzie odbywało się w trybie uproszczonym. Będą oni mogli być zatrudniani w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych (np. pod warunkiem posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista).
Studenci i doktoranci do walki z COVID-19
Do udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z epidemią COVID-19 mogą być skierowani również m.in. studenci i doktoranci kierunków medycznych oraz osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat ukończyły kształcenie w zawodzie medycznym.
Zwolnienie medyków z odpowiedzialności karnej
Personel medyczny zostanie wyłączony z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Zgodnie z nowymi przepisami nie popełnia przestępstwa pracownik medyczny, który lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścił się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.
Mandat za brak maseczki
W ustawę wpisano rozwiązanie zmierzające do karania grzywną lub naganą osób nieprzestrzegających obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią m.in. za niezakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Odmowa sprzedaży za brak maseczki
Nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.
Recepty ważne 150 dni
Wydłużono okres realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne. 150 dni, czyli 5 miesięcy, to tyle, jak uzasadniono, ile może trwać tzw. sezon grypowy. Czytaj także: Ile ważna jest recepta? Co zrobić, gdy recepta traci ważność?
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię