Kontrola osobista niezgodna z prawem? Policjanci mogą utracić uprawnienia

Policjanci będą nagrywać kamerami interwencje | fot. POLICJA

Służby mundurowe wkrótce mogą utracić uprawnienia do kontroli osobistej i przeszukania osób. Obecne przepisy wygasają za 10 dni. Tyle czasu ma Sejm na uchwalenie poprawek.

W grudniu 2017 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli osobistej i przeszukania osób przez służby mundurowe są niezgodne z konstytucją.

Trybunał nie odniósł się do samego uprawnienia mundurowych do przeprowadzenia kontroli osobistej i przeszukania czy też sytuacji, w których mogą podejmować takie działania.

Ustawodawca powinien odróżnić pojęcie przeszukania od pojęcia kontroli osobistej wyznaczając granice między nimi. Chodzi m.in. o nietykalność osobistą czy prawo do prywatności. Trybunał wskazał brak definicji przeszukania oraz kontroli osobistej.

Te granice powinny być wyznaczone granicami ingerencji w nietykalność osobistą i prawo do prywatności osoby, tj. zakresem czynności, jakie funkcjonariusz dokonujący przeszukania lub kontroli osobistej jest uprawniony wykonać w ramach przeszukania oraz jakie jest uprawniony wykonać w ramach kontroli osobistej.

Rząd na nowelizację przepisów miał rok. Pracę nad zmianami w ustawie ruszyły dopiero w środę. Zmiana przepisów musi zostać uchwalona do 23 grudnia. W innym wypadku mundurowi, m.in. policja i straż graniczna mogą stracić istotne uprawnienia.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Skoro „W grudniu 2017 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli osobistej i przeszukania osób przez służby mundurowe są niezgodne z konstytucją.” to od roku wszystkie kontrole osobiste i przeszukania zostały wykonane niezgodnie z konstytucją, że ja żyje w takim kraju gdzie konstytucja jest łamana na każdym kroku to jakaś dyktatura a nie demokracja jest