Koniec sprzedaży jednorazowych e-papierosów coraz bliżej. Rząd dał zielone światło do powołania nowej ustawy w tej sprawie

liquid vape epapieros
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Moda i lans, na e-papierosy wśród młodzieży. Obecne są w każdej dziedzinie życia młodych osób między 15 – 18 rokiem życia. Blisko 64% nastolatków miało z nimi do czynienia. Wkrótce ma się to zmienić. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w środę, radykalne zmiany w związku z ich sprzedażą i dostępnością.

Nowy trend, bardzo zagraża zdrowiu i życiu populacji

Rodzice i użytkownicy bagatelizują konsekwencje z ich użytkowania. Spowodowane jest to otoczką, jaką producenci i dystrybutorzy wykreowali wokół tego produktu. Jednorazowe e-papierosy mają atrakcyjne, kolorowe opakowania, często wystawiane są w pobliżu słodyczy, tworząc podświadomie kontrast. Młodzież sięga po nie z uwagi na ekonomiczność i słodycz jaką w sobie posiadają.

Zapominając często, że zawierają substancje smoliste i niebezpieczne dla zdrowia związki nikotyny. Zamiast sacharozy, jest w nich sukraloza, która jest 300-800 razy słodsza od sacharozy. Sukraloza, podana w formie pary wodnej, jest substancją, która bardzo silnie uzależnia.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Moda na fali – notoryczny wzrost sprzedaży „nowych słodyczy”

W ostatnich latach w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży „jednorazówek”. W roku 2022 sprzedano 32 miliony sztuk, a w 2023 roku już ponad 100 milionów sztuk. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co piąty papieros sprzedawany na świecie to właśnie jednorazowy e-papieros smakowy.

Polska „jest w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej” jeśli chodzi o rozpowszechnienie palenia e-papierosów wśród dzieci i młodzieży

Eksperci i przedstawiciele zdrowia zgodni w sprawie szkodliwości

Poparcie dla prac Ministerstwa Zdrowia nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów zadeklarowali przedstawiciele środowisk medycznych, którzy uczestniczyli w ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Prace nad wspomnianą ustawą to pierwszy krok, do poprawy zdrowia młodych Polaków.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.