Kom-Eko bliżej budowy Zakładu Odzysku Energii w Lublinie. Będzie przetwarzać odpady na ciepło i prąd

Śmieciarka Kom-Eko
Śmieciarka Kom-Eko | fot. Dominik Wąsik

Kom-Eko złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej budowy Zakładu Odzysku Energii w Lublinie. Instalacja będzie w stanie przekształcać termicznie około 70 tys. ton pre-RDF rocznie.

W Lublinie powstanie Zakład Odzysku Energii

Rosnące koszty gospodarki odpadowej są jednym z największych problemów większości gmin w Polsce, także Lublina. Najbardziej odczuwają je mieszkańcy, którzy muszą płacić coraz wyższe rachunki za odbiór odpadów. Główną przyczyną drastycznych podwyżek opłat są problemy z zagospodarowaniem, kalorycznej frakcji pochodzącej głównie z odpadów zmieszanych, tzw. preRDF. Ze względu na zagrożenia środowiskowe i pożarowe nie można tych odpadów długotrwale magazynować a jednocześnie nie da się ich przetworzyć inaczej niż termicznie.

„Bez rozwiązań pozwalających na zagospodarowane kalorycznej frakcji odpadów nie nadających się do recyklingu (preRDF) nie da się powstrzymać dalszego wzrostu kosztów systemu gospodarki odpadowej i ustabilizowania cen odbioru odpadów. W Polsce do tej pory nie inwestowano w budowę lokalnych zakładów odzysku energii i dzisiaj widać tego konsekwencje. Jak pokazują doświadczenia innych krajów bez takich instalacji nie jest możliwe realizowanie celów gospodarki odpadowej w sposób pozwalający na ograniczenia kosztów dla mieszkańców” – mówi Marcin Benbenek, prezes zarządu Kom-Eko S.A.

Firma Kom-Eko ogłosiła, że chce wybudować przy ul. Metalurgicznej 17, na terenie, gdzie obecnie znajduje się należący do Kom-Eko Zakład Zagospodarowania Odpadów, Zakład Odzysku Energii. Odpady, które obecnie są transportowane nawet 450 km do instalacji termicznego przetwarzania będą mogły zostać wykorzystane jako lokalne źródło energii do wytworzenia ciepła i zasilenia lubelskiej sieci ciepłowniczej i produkcji energii elektrycznej.

„Zakład Odzysku Energii pracowałby tylko i wyłącznie na potrzeby lokalnego systemu gospodarki odpadowej bez zasilania go odpadami z innych rejonów Polski, utylizując odpad wyłącznie odebrany od mieszkańców i przetworzony w lokalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów. Plany przewidują, że nowa instalacja będzie zdolna przetworzyć maksymalnie 70 tys. ton odpadów nie nadających się do recyklingu, zastępując w ten sposób paliwa kopalne” – czytamy w komunikacie Kom-Eko.

Jak podaje ratusz, wyprodukowana energia elektryczna miałaby być wykorzystana na miejscu, a nadwyżka sprzedana do sieci elektroenergetycznej, natomiast ciepło miałoby zasilić sieć ciepłowniczą. Przewidziano zastosowanie linii technologicznej o wydajności 7,1 Mg/h przy maksymalnym rocznym czasie pracy 8500 h/rok co daje rocznie maksymalną masę spalanych odpadów na poziomie 60 350 Mg/rok oraz moc wprowadzaną w RDF/pre-RDF 19,7 MW.

W zakres inwestycji mają wchodzić: węzeł przyjęcia i buforowania wsadu, węzeł spalania, węzeł przetworzenia energii i węzeł oczyszczania spalin. Ze złożonej przez inwestora dokumentacji wynika, że obiekty w ramach wymienionych węzłów miałyby być usytuowane na działce o pow. 0,924 ha. Powierzchnia przewidziana do zabudowy pod budynki to ok. 0,315 ha, a powierzchnia dróg i placów to ok. 0,435 ha.

Proces inwestycyjny Zakładu Odzysku Energii potrwa ok. 5 lat.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.