Kolejna przeszkoda na drodze organizatorów Marszu Równości w Lublinie. Co tym razem?

Marsz Równości w Lublinie | fot. czytelnik Kazimierz

Organizatorzy Marszu Równości w Lublinie otrzymali informację od Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, że jednak uczestnicy przemarszu nie będą mogli zebrać się na placu przed Centrum Spotkania Kultur. Dlaczego?

Plac Teatralny przed budynkiem Centrum Spotkania Kultur, gdzie mieli się zebrać uczestnicy drugiego Marszu Równości w Lublinie, został zarezerwowany w ostatniej chwili przez Fundację Niepodległości, która we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego planuje tam zorganizować piknik patriotyczny.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało nas wczoraj o piśmie, które właśnie do nich wpłynęło z informacją o planowanej imprezie. Nie wiemy, jaki jest formalno-prawny status tego wydarzenia, niemniej w piśmie zaznaczono, że „nie jest możliwe przeprowadzenie zbiórki uczestników II Marszu Równości i zakończenie tego zgromadzenia na Placu Teatralnym” – informują organizatorzy Marszu Równości w Lublinie.

W sobotę 28 września 2019 r. w godz. 8-19 na placu Teatralnym ma odbyć się piknik oraz ekspozycja historycznych pojazdów wojskowych w ramach obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Towarzyszyć im będą rekonstruktorzy w mundurach i wyposażeniem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen Andersa oraz 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Plac Teatralny to nie jest prywatny teren Marszałka, on należy do obywateli i obywatelek. Tymczasem władze samorządowe zawłaszczają tę przestrzeń, bo idea marszu nie jest zgodna z ich światopoglądem. Nasze stanowisko jest proste – nie damy się zaszczuć, mamy prawo do legalnego demonstrowania w naszych mieście. Władze są od tego, aby nam pomagać a nie rzucać kłody pod nogi” – informuje Bartosz Staszewski ze Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie.

Dziś organizatorzy kolorowego wydarzenia spotkali się z urzędnikami Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Czy kolejny raz będzie trzeba zmienić trasę przemarszu? – „Na razie jeszcze nie zapadły żadne wiążące ustalenia” – mówi Honorata Sadurska, współorganizatorka wydarzenia.

Przypomnijmy, że trasa marszu zmieniana była już dwukrotnie. Najpierw poszło o organizowaną przysięgę żołnierzy przez Wojska Obrony Terytorialnej na placu Zamkowym [czytaj więcej]. Później trasa uległa zmienia, ponieważ przebiegała zbyt blisko szpitali [czytaj więcej]. Kolorowa parada miała rozpocząć i zakończyć swój przemarsz na placu Teatralnym.

Do sprawy wrócimy.7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zawlaszczenie dziwnym trafem ma miejsce jak jest nie pomysli…. A jak jest po mysli to juz nie jest zawłaszczenie.

  2. Im bardziej nikt ich nie chce to oni tym bardziej chcą przeszkadzać normalnej reszcie społeczeństwa.

    Aż 2 razy już musieli trasę zmieniać… znajdźcie sobie jeszcze jedno inne zgromadzenie i tam ustawie trasę a później narzekajcie że jeszcze raz musicie… 🙂

  3. I dobrze, jak najwięcej kłód, żuczku długo już nie porządzisz, i skończy się tolerowanie kolorowej zarazy