Kolejna noc z „kosmicznym pociągiem”. O której godzinie przelot satelitów Starlink?

„Kosmiczny pociąg” satelitów Starlink na niebie
„Kosmiczny pociąg” satelitów Starlink na niebie | fot. czytelnik Andrzej

W tym tygodniu będzie kilka okazji do spojrzenia w niebo by podziwiać „kosmiczny pociąg” Elona Muska. O której godzinie przelot satelitów Starlink nad Polską? Sprawdź harmonogram.

Prywatna firma kosmiczna SpaceX, należąca do Elona Muska, regularnie strzela satelitami Starlink w kosmos. Starlink to budowana konstelacja satelitarna, mająca świadczyć usługi dostępu do Internetu na całej Ziemi, zwłaszcza w miejsca, gdzie do tej pory było to bardzo trudne. Docelowo ma być ok. 42 tys. satelitów.

W najbliższych dniach satelity „Starlink” znów będą dobrze widoczne na polskim niebie. Najbliższe przeloty satelitów nad Polską szykują się – 10 maja ok. godziny 22:01 i 23:36; 11 maja ok. godz. 4.20; 12 maja ok. godz. 4.16, 13 maja ok. godz. 2.40 i 4.10, oraz 14 maja ok. godziny 2.33 i 4.03.

Do obserwacji Starlinków nie potrzebujemy żadnych instrumentów optycznych. Satelity są wciąż stosunkowo jasne i pojawią się na tle już mocno ciemnego nieba. Dlatego przelot będzie łatwo widoczny nawet z terenu oświetlonego miasta.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.