Kolej Plus. W woj. lubelskim powstaną dwie nowe linie kolejowe. Rząd zwiększył budżet programu

Pociąg na peronie dworca PKP Lublin Główny
Pociąg na peronie dworca PKP Lublin Główny | fot. Dominik Wąsik

Linie mają powstać na odcinkach: Lublin – Łęczna/LW Bogdanka, Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj. Wszystkie projekty zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach projektu Kolej Plus, dla którego rząd zwiększył budżet.

Program Kolej Plus w województwie lubelskim

Kolej Plus to program, którego celem jest zapewnienie połączeń kolejowej do miast albo pomiędzy miastami, które obecnie nie mają takiej komunikacji. Nowe szlaki mają łączyć miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców z większymi ośrodkami. Projekt zakłada odbudowę, modernizację i przywracanie do eksploatacji tych torów kolejowych, które zostały zlikwidowane, ale też budowę nowych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej wizyty w Janowie Lubelskim poinformował o dwukrotnym zwiększeniu budżetu na realizację programu Kolej Plus – do ponad 11 mld zł. W ramach projektu powstaną 34 połączenia kolejowe w całym kraju o łącznej długości 1203 km. Do programu Kolej Plus zakwalifikowano pięć projektów z woj. lubelskiego.

Nowe linie kolejowe:

Budowa linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w Kraśniku (65 km długości).

Utworzenie połączenia kolejowego Lublin – Łęczna/LW Bogdanka (25 km długości).

Rozbudowa linii kolejowych:

Prace na liniach kolejowych 69 i 72 na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek wraz z budową łącznicy omijającej stację Zawada (66 km długości).

Rewitalizacja połączenia Chełm – Włodawa wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego we Włodawie (51 km długości).

Elektryfikacja linii kolejowych:

Elektryfikacja linii kolejowej nr 30 Łuków – Lublin (107 km długości).

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. W programie 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.