„Klęczące Drzewo” z Krasnegostawu walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2019

kleczace drzewo krasnystaw
"Klęczące drzewo" z Krasnegostawu | fot. Tomasz Chuszcza

Do 28 lutego można oddać swój głos na Europejskie Drzewo Roku 2019. Polskim kandydatem do tego tytułu jest Klęczące Drzewo (klon) z Krasnegostawu.

Wiek „uczestników” plebiscytu Europejskie Drzewo Roku 2019 waha się od 65 do 500 lat. Białobrodym w corocznym konkursie jest Gubec Linden z Chorwacji – świadek Wielkiego Powstania Chłopskiego z 1573 roku.

Najmłodszym uczestnikiem tegorocznego konkursu jest 65-letni Klęczący Klon z Krasnegostawu, który zyskał swoją nazwę dzięki niezwykłemu wyglądowi.

„Sam fakt znalezienia się wśród najpiękniejszych drzew w Europie jest dla nas nobilitacją, ale jak na mieszkańców małych miasteczek przystało, mamy mnóstwo determinacji, która mamy nadzieje zapewni nam przyszłe reprezentowanie Europy” – mówi Agnieszka Sadowska z Urzędu Miasta Krasnystaw.

Warto też przypomnieć, że klęczący klon z Krasnegostawu posiada tytuł Drzewa Roku 2018 w polskiej edycji konkursu organizowanego przez Klubu Gaja.

Klęczące Drzewo – symbol determinacji

Kilkanaście lat temu klęczące drzewo zostało wskazane do wycinki, jako „nieestetyczne i zdeformowane”. Spotkało się to ze sprzeciwem społecznym, w rezultacie którego drzewo to zostało uratowane. Dziś jest popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, a także częstym tematem dzieł plastycznych. Forma drzewa, upadającego ku ziemi, jakby przełamanego, następnie wznoszącego się swą koroną ku słońcu symbolizuje determinację w dążeniu do celu, a także nadzieję, która nie pozwala się poddawać” – czytamy w opisie Klęczącego Drzewa z Krasnegostawu.

Wśród niekonwencjonalnie ukształtowanych kandydatów znajduje się również dąb korkowy z południowej Korsyki z konturem ptaka rozpościerającego skrzydła, drzewo lipowe Seven-Trunk z Litwy i Wielkiej Brytanii reprezentuje bukowe drzewo w formie litery N.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2019 potrwa przez cały luty. Liczba oddanych głosów na poszczególne drzewa zostanie utajniona, gdy głosowanie wejdzie w końcową fazę, czyli od 22 do 28 lutego. W ten sposób nie będziemy znali zwycięzcy, aż do dnia ogłoszenia wyników, które odbędzie się 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Swój głos na Klęczące Drzewo z Krasnegostawu możesz oddać pod tym linkiem – treeoftheyear.org/Stromy/Klecici-strom

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.