Kina otwarte od 12 lutego. Czy Cinema City, Multikino i Helios się otworzą?

kino
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Zgodnie z decyzją rządu kina będą mogły wznowić działalność od 12 lutego. Sieci kin Cinema City, Multikino i Helios do otwarcia podchodzą bardzo sceptycznie. Które kina wznową działalność od 12 lutego?

Kina otwarte od 12 lutego

Zgodnie z rządowym planem luzowania obostrzeń od 12 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły otworzyć się kina, teatry, filharmonie i opery przy warunku podstawowym – wypełnieniu do 50% widowni i maseczkach.

Jednak premier zastrzegł, że to poluzowanie obostrzeń jest warunkowe, na razie na 2 tygodnie. Jeśli sytuacja pandemiczna się zmieni, obostrzenia mogą zostać zaostrzone i te miejsca będą musiały się ponownie zamknąć. Co niekoniecznie podoba się sieciom kin działającym w Polsce.

Nie wszystkie kina otworzą się 12 lutego

Mimo możliwości otwarcia się w piątek 12 lutego nie wszystkie kina planują wznowienie działalności. Poniżej publikujemy oświadczenia sieci kin Cinema City, Multikino i Helios.

Cinema City – od kiedy otwarte kina?

„Wszyscy z ogromną niecierpliwością wyczekiwaliśmy możliwości ponownego otwarcia kin. Wiemy jak bardzo tęsknicie za dużym ekranem i emocjami, jakich można doświadczyć tylko na sali kinowej. Jednak możliwość bezpiecznego i racjonalnego otwarcia naszych placówek wymaga bardzo dokładnego zapoznania się z nowymi rozporządzeniami i wytycznymi.

To proces, który wymaga przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Wam i naszym pracownikom, ale również dostarczenia odpowiedniego repertuaru filmowego. Otwarcie kin w sytuacji możliwego ich ponownego zamknięcia z uwagi na zmienną sytuację epidemiczną, spowodowałoby nieodwracalne szkody dla wszystkich podmiotów działających na rynku. W ich interesie – zarówno jeśli chodzi o podmioty prowadzące kina, jak i dystrybutorów oraz producentów filmowych – jest otwarcie rynku kinowego w warunkach, w których takie ryzyko będzie możliwie jak najmniejsze.

Dystrybutorzy potrzebują czasu na przygotowanie i wprowadzanie filmów do dystrybucji, w tym na prawidłowe przeprowadzenie kampanii marketingowych, a kina na dostosowanie swoich powierzchni do wszelkich wymogów sanitarnych, tak aby powitać Was w bezpiecznych warunkach. Dla biznesu kinowego bardzo istotna jest również możliwość konsumpcji na salach kinowych.

Dlatego decyzja Cinema City o ponownym otwarciu naszych placówek wymaga głębszej analizy i szczegółowego zapoznania się z nowymi wytycznymi Rządu odnośnie wyznaczonego reżimu sanitarnego. Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin. O ewentualnym otwarciu naszych placówek poinformujemy od razu po podjęciu takiej decyzji” – czytamy w oświadczeniu sieci Cinema City.

Multikino – od kiedy otwarte kina?

„Drodzy widzowie! Jak wiecie kina mogą zostać otwarte od następnego piątku tj. 12 lutego. Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może zostać cofnięta. Działalność kinowa to łańcuch zależności, m.in. między dystrybutorami i kinami. Dlatego, aby podjąć decyzję o otwarciu naszych kin musimy zapoznać się z rządowym rozporządzeniem oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi. Tak jak i wy bardzo chcemy już wrócić do kin, ale jeszcze chwilkę musimy się z tym wstrzymać. Liczymy na waszą wyrozumiałość” – czytamy w oświadczeniu sieci Multikino.

Helios – od kiedy otwarte kina?

„Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r., pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni.

Wiemy, że widzowie chcą wrócić do instytucji kultury, w tym zwłaszcza wybrać się na seanse do kin, co potwierdzają niedawne sondaże. Sami też bardzo chcemy powrócić do działalności po kolejnej długiej przerwie, ale musimy być przygotowani pod każdym względem i mieć pewność, że nasze wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne. 

Z żalem musimy podkreślić, że rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami naszej branży, a nasze sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane” – czytamy w oświadczeniu sieci Helios.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.