Kiedy ruszy sprzątanie ulic po zimie?

Pozimowe sprzątanie ulic Lublina | Miasto Lublin
Pozimowe sprzątanie ulic Lublina | Miasto Lublin

Rozpoczyna się pozimowe sprzątanie Lublina. Służby miejskie będą prowadzić prace na ulicach, chodnikach, na przystankach oraz w miejscach poza pasami drogowymi.

Wiosenne porządki w Lublinie

Tegoroczna zima spowodowała, że zimowe koszty utrzymania ulic i chodników okazały się wyższe niż w latach poprzednich. Wyniosły około 10 mln zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to blisko 4 mln zł.

W sezonie 2020/2021 akcja zimowego utrzymania w formie czynnej była prowadzona przez 79 dni. Najdroższa doba akcji (25/26 stycznia) kosztowała około 520 tys. zł. Podczas odśnieżania miasta zużyto ponad 10 tys. ton piasku i soli.

Z kolei koszty zimowego utrzymania poza pasem drogowym w czterech rejonach miasta, łącznie z utrzymaniem nawierzchni z kruszyw mineralnych oraz nawierzchni nieulepszonych, wyniosły ponad 850 tys. zł.

Prace związane z pozimowym sprzątaniem dróg będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic w krawężnikach. Szacunkowy koszt to około 500 tys. zł.

Sprzątaniem objęte zostaną również tereny zlokalizowane poza pasem drogowym. Będą one oczyszczane z zalegającego piasku i innych pozostałości po zimowym utrzymaniu miasta, jak również z zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności. Przewidywany koszt prac wyniesie około 80 tys. zł.

Naprawa dziur w jezdniach

Na tegoroczne naprawy zniszczonych po zimie nawierzchni ulic przeznaczono kwotę 2 mln złotych. Prace zostaną wykonane w technologii betonu asfaltowego i obejmą ponad 70 ulic.

„Rozpoczęcie tych prac będzie możliwe po wystąpieniu odpowiednich warunków atmosferycznych, czyli dodatniej temperatury oraz po rozmarznięciu gruntu” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

I dodaje, że „cały czas prowadzone są doraźne naprawy nawierzchni polegające na wypełnianiu ubytków masą mineralno-bitumiczną w technologii „na zimno” lub lanym asfaltem”.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.