Kiedy na Bramie Krakowskiej pojawi się nowa iluminacja? Na razie brak środków

brama krakowska lublin
Iluminacja na Bramie Krakowskiej | fot. UM Lublin

Nowa iluminacja na Bramie Krakowskiej w Lublinie miała pojawić się w wakacje 2020 r., jednak do tej pory nie udało się zrealizować zadania. Powód? Brak środków przed covid.

Brama Krakowska musi jeszcze poczekać na nową iluminację

W sprawie planowanej na ubiegły rok inwestycji przypomina się miastu wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Marcin Nowak, który pisze w interpelacji do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

„Zwracam się z pytaniem dotyczącym zakresu działań związanych z montażem instalacji iluminacyjnej na Bramie Krakowskiej. Według posiadanej przeze mnie wiedzy, zadanie to miało zostać wykonane w roku ubiegłym, zaś dokumentacja techniczna dotycząca niniejszej kwestii znajduje się obecnie w Wydziale Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin” – pisze.

Przypomnijmy, że nowa iluminacja Bramy Krakowskiej miała być gotowa przed sezonem turystycznym w 2020 roku. Iluminacja miała wchodzić w interakcje z mieszkańcami i turystami.

„Brama Krakowska na co dzień będzie oświetlona białym światłem o zmiennym nasyceniu, eksponującym detale architektoniczne obiektu. Na potrzeby różnych wydarzeń Brama Krakowska rozbłyśnie kolorowym światłem, np. w święta państwowe na biało-czerwono” – wyjaśniała Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

CZYTAJ TAKŻE:
Klikasz przez Internet i rozświetlasz iluminację na Bramie Krakowskiej

Rada Dzielnicy Stare Miasto ze środków finansowych pochodzących z rezerwy celowej wykonała w 2019 roku projekt i dokumentację techniczną nowej iluminacji Bramy Krakowskiej. Przeznaczono na ten cel 15 tys. złotych.

Dlaczego nie udało się zamontować nowej iluminacji?

„Podświetlenie Bramy Krakowskiej nie zostało umieszczone w tegorocznym budżecie miasta, co miało związek z sytuacją związaną ze stanem epidemii, szukaniem oszczędności w wydatkach budżetowych, a także znacznym uszczupleniem dochodów miasta. Realizacja tego zadania będzie możliwa w sytuacji uwolnienia wolnych środków w ciągu roku” – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. I dodaje: – „Dokumentacja dla iluminacji jest aktualna”.

Opracowana dokumentacja projektowa zakłada budowę stałej instalacji iluminacji świetlnej obiektu Bramy Krakowskiej. Przewiduje się wykorzystanie opraw oświetleniowych wyposażonych w źródła światła typu LED RGB z układem sterowania pracą opraw umożliwiającą realizację różnych scenariuszy pracy instalacji.

„Scenariusze pracy instalacji iluminacji świetlnej przewidywać będą zmianę barwy światła oraz strumienia świetlnego poszczególnych opraw w celu stworzenia unikalnej kompozycji świetlnej dla potrzeb ustalonych wcześniej zdarzeń w przestrzeni publicznej” – informuje Monika Głazik.

Technicznie instalacja oświetlenia Bramy Krakowskiej będzie składała się  między innymi z oświetlenia obrazu Matki Boskiej od strony pl. Łokietka, obrazu Św. Antoniego oraz historycznego fresku od strony ul. Bramowej. Przewiduje się również oświetlenie drewnianych konstrukcji krużganków, otworów strzelniczych oraz kopuły wieży.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.