Kaucja za szklane i plastikowe butelki coraz bliżej. Poznaliśmy szczegóły

butelka coca cola
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ile wyniesie kaucja za szklane i plastikowe butelki? Wyciekły pierwsze szczegóły tworzonych przepisów i informacje, za jakie opakowania będzie trzeba wkrótce jeszcze więcej zapłacić.

Kaucja za szklane i plastikowe butelki

Robiąc zakupy na początku nowego roku, część konsumentów mogła być zaskoczona. Ceny ich ulubionych napojów okazały się nawet o 40 procent wyższe, niż jeszcze w grudniu. To rezultat wejścia w życie podatku cukrowego, który obejmuje nie tylko napoje słodzone cukrem, lecz również te zawierające niskokaloryczne substancje słodzące, a także kofeinę i taurynę.

„Po pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania podatku widzimy jak na dłoni, że tracą konsumenci i firmy z branży napojowej, zaś budżet państwa zyskuje znacznie mniej, niż przewidywali projektodawcy. Każe to zadać poważne pytania o rzetelność przygotowanych w toku procesu legislacyjnego analiz skutków wprowadzanej regulacji” – czytamy w komunikacie Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Już wkrótce ceny napojów w szklanych i plastikowych butelkach mogą podnieść się o kolejne kilkadziesiąt groszy lub kilka złotych. Kaucja zwrotna za plastikowe i szklane butelki ma sprawić, że będą one wykorzystywane powtórnie, zamiast przepadać na składowiskach odpadów.

„Planowane jest wprowadzenie obowiązkowego systemu kaucyjnego na terenie całej Polski. Kaucją mają zostać objęte szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. W systemie nie uwzględniono natomiast opakowań aluminiowych” – informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Jednym z założeń przygotowywanego systemu kaucyjnego ma być brak konieczności okazywania paragonu podczas oddawania opakowań. Oznacza to, że nie trzeba będzie udowodnić, że kupując napój rzeczywiście wpłaciło się kaucję.

O systemie kaucyjnym pisaliśmy na początku marca: Rząd wprowadzi kaucję na plastikowe butelki i puszki po napojach

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.