Przypomnijmy, że 6 czerwca 2023 roku rząd przyjął ustawę kaucyjną, w której określił wartości zwrotnych tworzyw poddawanych ponownej dystrybucji. Przepis obejmuje wprowadzenie kaucji w wysokości 50 groszy za jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowe do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.
Czyste środowisko i ponowne wykorzystanie
W ramach planowanego systemu kaucyjnego, producenci napojów w opakowaniach podlegających kaucji zostaną zobowiązani do umieszczenia informacji o wysokości kaucji na tych opakowaniach. Jednocześnie sklepy uczestniczące w systemie będą miały obowiązek zwrócenia pobranej kaucji przy zakupie w momencie, gdy klienci zwrócą opakowania objęte kaucją.
Systemowi obowiązkowo będą podlegać sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw., które będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek przewidziano wariant dobrowolnego zwrotu, choć te i tak będą musiały pobrać kaucje za towar.
Część przedsiębiorców za podwyżką do 1 zł za butelki plastikowe
System kaucyjny w Polsce, dopiero się kształtuje. Od momentu jego ogłoszenia wpłynęło blisko 800 uwag wskazujących istotne zmiany. Resort klimatu zapowiedział, że wnikliwie je analizuje i nie określił jeszcze ostatecznego wyglądu systemu kaucyjnego.
Przedsiębiorcy twierdzą, że podwyższenie kaucji do 1 zł skuteczniej zmotywuje konsumentów do oddawania opakowań, jednocześnie ograniczając potencjalne oszustwa. Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska wskazała, że prowadzi z przedsiębiorcami dialog w tej sprawie.
Dyskusji poddawana jest przede wszystkim skuteczność systemu kaucyjnego. Aby spełnić wymagany poziom jego skuteczności Polakom, musi się chcieć zwracać opakowania po napojach tj, butelki plastikowe, określone przez dyrektywę unijną Single Use Plastics.
System kaucyjny potrzebny na już
Przedsiębiorcy są jednomyślni w kwestii systemu kaucyjnego, zgadzają się, że konieczne jest jak najszybsze jego wprowadzenie. Nikt nie rozważa apelowania do resortu klimatu o zatrzymanie projektu, ponieważ jest to po prostu nieopłacalne.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi dialog z branżą producencką w sprawie systemu kaucyjnego, uczestniczy w organizowanych na ten temat spotkaniach.
Dodaj swój komentarz