Kąpielisko w Kraśniku znów otwarte. Sinice nie zagrażają już mieszkańcom

116788331 2645453759008610 2350196412282653797 o
Kąpiel w zalewie Kraśnickim | fot. Wojciech Wilk

Kąpielisko nad zalewem w Kraśniku zamknięte przez ponad dwa tygodnie z powodu zakwitu sinic, ponownie otwarte. Sanepid po pobraniu próbek nie stwierdził wysokiego stężenia tych bakterii.

W ostatnich dniach pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku ponownie przebadali próbki wody z Zalewu Kraśnickiego na obecność sinic. Przeprowadzone badania potwierdziły zniknięcie sinic z wody. Inspektorzy sanitarni zezwolili na otworzenie kąpieliska.

„Zapraszam wszystkich, którzy chcą wypocząć właśnie w tym miejscu i skorzystać ze słonecznej pogody. Kąpielisko czynne jest od godz. 10:00 do 18:00” – zachęca Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

Przypomnijmy, że kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice, jest niebezpieczna, bo wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.