Kamienica na Starym Mieście grozi zawaleniem, a mimo to działają w niej dwie restauracje. Zarządca budynku pogrywa z urzędnikami

Kamienica przy ul. Grodzkiej 16 została wyłączona przez nadzór budowlany z użytkowania
Kamienica przy ul. Grodzkiej 16 została wyłączona przez nadzór budowlany z użytkowania | fot. Dominik Wąsik

W trakcie kontroli nadzoru budowlanego budynek był zamknięty, a w środku nikogo nie było. Jednak kilka godzin po zakończeniu kontroli działające w kamienicy restauracje otworzyły się ponownie i obsługiwały klientów.

Kamienica przy ul. Grodzkiej 16 grozi zawaleniem

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin w stosunku do budynków położonych przy ul. Grodzkiej 16 i Rybnej 11 na Starym Mieście wydał dwie decyzje nakazujące wyłączenie z użytkowania budynków, z uwagi na to, że rzeczone budynki grożą bezpośrednio zawaleniem. Decyzje podtrzymał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Przypomnijmy, że w kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 działają dwie popularne restauracje: Św. Michał i Queen Mama.

Według wydanej decyzji kamienica przy ul. Grodzkiej 16 powinna zostać wyłączona z użytkowania do 27 października 2023 r., a kamienica przy ul. Rybnej 11 do 21 września 2023 r. Ponadto zarządca nieruchomości powinien umieścić na elewacji zawiadomienie o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia oraz o zakazie jego użytkowania, oraz zabezpieczyć budynek przed dostępem osób postronnych.

W trakcie kontroli kamienica była wyłączona z użytku

W związku z powyższym, 15 maja 2024 r. inspektorzy PINB przeprowadzili kolejną kontrolę wskazanych nieruchomości. Początkowo obiekt nie został udostępniony do kontroli z powodu braku kluczy do nieruchomości. Jednak gdy inspektorzy poinformowali zarządcę, że na miejsce zostanie wezwana policja, ten nagle zmienił zdanie i znalazł klucze, a dokładnie ktoś miał mu je przywieźć.

W trakcie przygotowywania protokołu kontrolnego na placu Rybnym inspektorzy byli świadkami, jak na teren kamienicy przy ul. Rybnej 11 weszła jakaś osoba, a warto przypomnieć, że zarządca nieruchomości powinien uniemożliwić dostępu osobom postronnym. Zarządca szybko pobiegł za czarnoskórym mężczyzną, informując go, iż nie może przebywać na terenie tej nieruchomości.

Kontrola nadzoru budowlanego kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 i Rybnej 11
Kontrola nadzoru budowlanego kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 i Rybnej 11 | fot. Dominik Wąsik

Wyniki kontroli: kamienica jest użytkowana

Następnie inspektorzy PINB w obecności zarządcy, jak również jego radcy prawnego udali się do wnętrza kamienicy przy ul. Grodzkiej 16. Inspektorzy skontrolowali pomieszczenia zajmowane przez Św. Michała i Queen Mamę. Konkluzją kontroli było to, że budynek jest użytkowany, mimo wyłączenia go z użytkowania.

„W trakcie kontroli ustalono, że w wyłączonym z użytkowania budynku jest prąd, kasy fiskalne były włączone, terminale płatnicze były czynne, i wszystko sugeruje, że budynek był i jest użytkowany. Ponadto inspektorzy w pomieszczeniu kuchni stwierdzili gotujące się potrawy na kuchence” – podsumowuje przeprowadzoną kontrolę Paweł Kwiecień, radca prawny Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasta Lublin.

Kartka z informacją o wyłączeniu kamienicy z użytkowania na drzwiach do restauracji Św. Michał
Kartka z informacją o wyłączeniu kamienicy z użytkowania na drzwiach do restauracji Św. Michał | fot. Dominik Wąsik

Restauracje otworzyły się jeszcze tego samego dnia

Jeszcze przez kilka godzin po kontroli kamienica, jak również działające w niej restauracje były zamknięte, a na drzwiach widniała kartka wywieszona przez zarządcę nieruchomości z napisem: „Budynek wyłączony z użytkowania decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego”. Jednak już około godz. 16:00 obydwie restauracje zostały otwarte i normalnie przyjmowały gości. Na dowód zdjęcie paragonu zakupionego espresso w Św. Michale.

Rachunek za espresso w restauracji Św. Michał w dniu kontroli nadzoru budowlanego 15.05.2024
Rachunek za espresso w restauracji Św. Michał w dniu kontroli nadzoru budowlanego 15.05.2024 | fot. Dominik Wąsik
Otwarte drzwi do restauracji Św. Michał i usunięta kartka
Otwarte drzwi do restauracji Św. Michał i usunięta kartka | fot. Dominik Wąsik

Zarządca nieruchomości do czasu publikacji tego tekstu nie udzielił nam komentarza. W dniu kontroli, kiedy restauracje zostały ponownie otwarte, twierdził, że kamienica jest na pewno zamknięta i nie ma wiedzy, by działały tam lokale gastronomiczne. Wiadomo, że inspektorzy PINB skierowali sprawę do prokuratury, która zajmuje się już sprawą.

Właściciel restauracji Św. Michał i Queen Mama również nie odpisał na nasze zapytania.

Zobacz także: Restauracja na Starym Mieście musiała odsunąć swój ogródek od sąsiedniej kamienicy, której stan grozi zawalaniem [ZDJĘCIA]

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Sytuacja nie zmienia się od momentu powrotu z czasów pandemii gdzie i przez ten lokal sw Michał działał na ,,nielegalu” standardowa procedura w momencie kontroli budowlanej, kuchnia która przychodzi przed kontrolą po pracowniku bar/sala 8-16. Nie można wspomnieć też o braku umów, śmieciowych stawkach, toksycznych relacjach menager-pracownik. Pato-gastro w pełnej postaci. Podziwiam wszystkich którzy przepracowali tam dłużej niż pół roku, wtedy mieli okazję przejrzeć na oczy. Dodatkowo połowa kadry pracowała pijana.